Raport z Polski Tabor

Koleje Dolnośląskie zaprezentują nowy pociąg elektryczny Elf2

Już w tę sobotę miłośnicy kolei będą mogli zwiedzić najnowszy zakup Kolei Dolnośląskich. Podróżujący docelowo między Wrocławiem Głównym przez Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic, pojazd to przykład najnowszych rozwiązań technologicznych.

Elf 2 dla Kolei Dolnośląskich
Elf 2 dla Kolei Dolnośląskich

Zarząd Kolei Dolnośląskich zaprasza na prezentację wyprodukowanego w zakładach bydgoskiej Pesy pociągu Elf2. Pojazdy te już od pewnego czasu kursują choćby w województwie kujawsko-pomorskim, na Podkarpaciu i w Wielkopolsce. Na Dolnym Śląsku udało się je wprowadzić 18 sierpnia, co było wyprzedzeniem planowanego na wrzesień startu.

– Zakładaliśmy, że nowe Elfy 2 wejdą do rozkładów jazdy 1 września. Udało się jednak przed czasem, dzięki wspólnym staraniom zespołu Kolei Dolnośląskich i dostawcy firmy Pesa. To dla nas ważne, bo wiemy, że nasi pasażerowie czekali na te nowoczesne i bardzo pojemne pojazdy – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

 

Oficjalna prezentacja pociągu odbędzie się w sobotę na stacji Jelcz-Laskowice o godzinie 13.00. Dla chętnych przygotowano zwiedzanie pociągu i kabiny maszynisty, zapoznanie z nowinkami technicznymi, pokaz instruktażu pierwszej pomocy, strefę dla dzieci, drobne upominki i wiele innych.

Elf 2 to teraz jeden z dwóch największych elektrycznych zespołów trakcyjnych we flocie Kolei Dolnośląskich. Pięcioczłonowy pojazd o długości ponad 90 metrów otrzyma numer seryjny 48WEc. Nowe pojazdy mają 250 miejsc siedzących, a każdy może zabrać na swój pokład łącznie 540 osób. W środku znajdują się dodatkowe udogodnienia dla podróżnych: klimatyzacja, dostęp do sieci WiFi, a także defibrylator AED. Podróżni będą też mogli skorzystać z miejsca do przewozu rowerów czy dodatkowego bagażu, ponadto wyznaczono specjalne miejsca dla wózków. Pociągi Elf 2 będą kursować na linii z Wrocławia przez Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic oraz w kierunku Oleśnicy. To pierwsza linia, która została włączona w sieć Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej

– Dzięki porozumieniu samorządów lokalnych z urzędem marszałkowskim w zakresie finansowania tej linii oferta połączeń będzie atrakcyjna dla mieszkańców pod względem częstotliwości i czasu przejazdu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu UMWD odpowiedzialny za kolej. – Bez partycypowania w kosztach wszystkich samorządowców nie bylibyśmy w stanie stworzyć oferty przewozowej na europejskim poziomie, a mieszkańcy największych aglomeracji naszego województwa musieliby tracić mnóstwo czasu, stojąc w coraz dłuższych korkach na drogach.

 

W niedługim czasie na dolnośląskie tory wyjadą też kolejne, nowe pociągi typu Elf 2. Samorząd województwa złożył zamówienie na zakup łącznie 25 elektrycznych pojazdów za kwotę 726 mln zł dzięki czemu dolnośląski przewoźnik stanie się posiadaczem największej floty tego typu pociągów w Polsce. Z pozostałych 23 składów podróżni będą mogli korzystać już za dwa lata.

Dodaj komentarz