Raport z Polski Wydarzenia

Koleje Mazowieckie organizują kurs na licencję maszynisty

Koleje Mazowieckie już w marcu rozpoczną 15. edycję kursu na licencję maszynisty. To szansa na rozwój, a także na zdobycie licencji i zatrudnienie u pierwszego w Polsce samorządowego i największego, a także najnowocześniejszego przewoźnika regionalnego w Polsce.

Fot. Koleje Mazowieckie

Kursy zawodowe na stanowiska związane z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu kolejowego prowadzone są ośrodku szkoleniowym KM od 2012 r. Od 2020 r. kursanci oraz maszyniści mają okazję szkolić się na nowoczesnym symulatorze jazdy, który wiernie odwzorował kabinę pojazdu FLIRT3. Ponadto ośrodek dysponuje nowoczesnym sprzętem multimedialnym i dostępem do specjalistycznej literatury.

Dotychczas szkolenie na licencję maszynisty organizowane przez Koleje Mazowieckie ukończyło 513 osób. W 2021 r. spółka planuje przeprowadzenie 15. i 16. jego edycji. Pierwszy w tym roku kurs na licencję startuje 29 marca i potrwa do 24 maja. Jest 29 miejsc. Kolejny kurs, tym razem dla 40 ochotników – i ochotniczek! –  zacznie się 14 czerwca i potrwa do 5 sierpnia.
Z uwagi na wciąż niepewną sytuację związaną z pandemią terminy te mogą ulec zmianie.

Aby móc wziąć udział w szkoleniu na licencję maszynisty, należy posiadać wykształcenie min. zasadnicze zawodowe, a najlepiej średnie techniczne o kierunku mechanicznym lub elektrycznym. Kandydat musi mieć powyżej 20 lat. Maszynista to zawód bardzo odpowiedzialny, dlatego ta cecha jest szczególnie wysoko ceniona, podobnie jak dokładność, dyspozycyjność, umiejętność dobrej organizacji pracy, wysoka odporność na stres. Warunki koniczne to niekaralność i bardzo dobry stan zdrowia.

Praca za nastawnikiem wymaga dużej odpowiedzialności, dlatego warto się zastanowić, czy jest się naprawdę gotowym do podjęcia tego wyzwania. Ja pracuję w Kolejach Mazowieckich 4,5 roku. Mam 26 lat. Ukończyłem Technikum Nr 7 w Warszawie, dawną „Kolejówkę”. Wychowałem się w rodzinie o korzeniach kolejowych, a więc przy wyborze zawodu kierowałem się tradycjami rodzinnymi, ale też zaszczepioną mi miłością do kolei. Dla mnie to nie tylko praca, ale też pasjapasja na całe życie. A szkolenie na licencję maszynisty wspominam bardzo dobrze. Jego cykl jest tak przygotowany, żeby w bardzo dużym stopniu skupić się na praktyce, zaś prowadzący posiadają duże doświadczenie. Szkolenie na licencję maszynisty w KM daje dobre przygotowanie, a także możliwość rozwoju i stabilność zatrudnienia – mówi Marcin Możdżonek, maszynista Kolei Mazowieckich.

 

Absolwenci szkolenia, którzy uzyskają wynik pozytywny z egzaminu niezbędnego do uzyskania licencji maszynisty, mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w spółce Koleje Mazowieckie, możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, szeroki pakiet świadczeń socjalnych, w tym pakiet dodatkowej opieki medycznej oraz możliwość korzystania z programu sportowo-rekreacyjnego.

Koszt szkolenia to 5 tys. zł plus koszt badań lekarskich.

Dodaj komentarz