Aktualności Pasażer

Koleje Śląskie: „Pociąg do Kultury” od kwietnia

Od kwietnia br. mieszkańcy Śląska pojadą koleją do „kulturalnych miejsc” za pół ceny. Projekt wchodzi życie z początkiem II kwartału br. i potrwa do wyczerpania puli finansowej. Realizowany jest w ramach projektu złożonego do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pasażerowie mogą z tańszym o 50 procent biletem kolejowym udać się do kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne czy folklorystyczne.

Wyselekcjonowano ponad 300 kulturalnych miejsc i wydarzeń, które znajdują się lub będą odbywać się w ok. 100 miejscowościach regionu, do których docierają pociągi Kolei Śląskich.

Projekt działa w ten sposób, iż w momencie, kiedy pasażer kupi bilet kolejowy „tam” (płacąc 100 proc. lub mniej – z ustawową lub handlową ulgą) oraz bilet do jednego z „miejsc kultury” np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie lub u konduktora wystawiany ma być bezpłatny bilet powrotny (ważny tego samego lub następnego dnia).

Autorem projektu „Pociąg do Kultury” jest Michał Nowak – cieszynianin, pracujący m.in. w Cieszyńskim Centrum Informacji. I Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego posiadał do rozdysponowania środki w wysokości 10 mln zł. W elektronicznym głosowaniu wzięło udział ok. 24 tys. osób, z czego na znajdujący się w gronie laureatów projekt „Pociąg do Kultury” oddano 1165 głosów. 13 stycznia br. Sejmik Województwa Śląskiego zatwierdził do realizacji listę 43 projektów spośród 85 zgłoszonych projektów. Mieszkańcy będą mieli możliwość wykorzystania 2 tys. przejazdów miesięcznie, realizowanych przez Koleje Śląskie. Koszt projektu oszacowano na prawie 205 tys. zł.