Aktualności Pasażer

Koleje Śląskie: „Pociąg do Kultury” od kwietnia

Od kwietnia br. mieszkańcy Śląska pojadą koleją do „kulturalnych miejsc” za pół ceny. Projekt wchodzi życie z początkiem II kwartału br. i potrwa do wyczerpania puli finansowej. Realizowany jest w ramach projektu złożonego do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pasażerowie mogą z tańszym o 50 procent biletem kolejowym udać się do kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne czy folklorystyczne.

Wyselekcjonowano ponad 300 kulturalnych miejsc i wydarzeń, które znajdują się lub będą odbywać się w ok. 100 miejscowościach regionu, do których docierają pociągi Kolei Śląskich.

Projekt działa w ten sposób, iż w momencie, kiedy pasażer kupi bilet kolejowy „tam” (płacąc 100 proc. lub mniej – z ustawową lub handlową ulgą) oraz bilet do jednego z „miejsc kultury” np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie lub u konduktora wystawiany ma być bezpłatny bilet powrotny (ważny tego samego lub następnego dnia).

Autorem projektu „Pociąg do Kultury” jest Michał Nowak – cieszynianin, pracujący m.in. w Cieszyńskim Centrum Informacji. I Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego posiadał do rozdysponowania środki w wysokości 10 mln zł. W elektronicznym głosowaniu wzięło udział ok. 24 tys. osób, z czego na znajdujący się w gronie laureatów projekt „Pociąg do Kultury” oddano 1165 głosów. 13 stycznia br. Sejmik Województwa Śląskiego zatwierdził do realizacji listę 43 projektów spośród 85 zgłoszonych projektów. Mieszkańcy będą mieli możliwość wykorzystania 2 tys. przejazdów miesięcznie, realizowanych przez Koleje Śląskie. Koszt projektu oszacowano na prawie 205 tys. zł.

Głosowanie pierwszej edycji budżetu obywatelskiego woj. śląskiego trwało od 12 do 30 listopada 2019 r. Wybierać można było spośród 85 dopuszczonych projektów, pula budżetu wyniosła 10 mln zł. W głosowaniu elektronicznym odnotowano 23 683 ważne głosy. Do realizacji w tym roku zatwierdzono 43 projekty na łączną kwotę wsparcia ponad 9 mln zł.

Śląski budżet obywatelski podzielono na dwie pule. Pierwszą, w wysokości 2,5 mln zł, przeznaczono na zadania wojewódzkie, służące całemu regionowi. Drugą pulę, w wysokości 7,5 mln zł, rozdysponowano na zadania podregionalne. W tym celu województwo podzielono na 7 podregionów (projekt musiał obejmować co najmniej dwa powiaty).

Dodaj komentarz