Pasażer Raport z Polski

Koleje Śląskie wprowadzają rejestrację miejsc dla rowerów

Koleje Śląskie uruchamiają obowiązkowy system rezerwacji przewozu rowerów w swoich pociągach. Rozwiązanie to zwiększyć ma komfort podróży wszystkich pasażerów. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie!

Fot. Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie

W roku 2023 Koleje Śląskie przewiozły prawie 22 mln pasażerów. To rekordowy rok dla śląskiego przewoźnika – najlepszy wynik w historii spółki. Rosnąca frekwencja wymusza szukania rozwiązań, które poprawią komfort podróżowania i zachęcą mieszkańców regionu do wybrania pociągu, jako głównego środka transportu.

Na tory województwa śląskiego i okolic każdego dnia wyjeżdża ponad 460 pociągów Kolei Śląskich. Każdy z nich posiada strefę rowerową, a w niej od 4 do 14 oznaczonych miejsc przygotowanych dla rowerzystów.

Śląski przewoźnik chce usprawnić podróże pociągiem z jednośladem. Do tej pory posiadanie biletu na przejazd nie gwarantowało miejsca dla roweru. Teraz się to zmieni. Od kiedy?

– W szczycie sezonu rowerowego zdarzały się sytuacje, w których kierownik pociągu ze względów bezpieczeństwa musiał odmówić wejścia do pojazdu z rowerem. Dzięki obowiązkowej rezerwacji miejsc na podstawie biletu jednorazowego takie sytuacje nie będą mieć miejsca – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

 

Obowiązkowy system rezerwacji przewozu rowerów ruszy 27 kwietnia. Wtedy także przewoźnik uruchomi kolejne połączenia ze znajdującą się nieopodal granicy z Czechami Wisłą.

Rowerowe wycieczki jeszcze bardziej dostępne

Koleje Śląskie od 27 kwietnia uruchomią kolejne połączenia do Wisły – z Rybnika i Katowic. Dodatkowe składy będą kursować w dni wolne od 27 kwietnia oraz 2 i 31 maja do końca obowiązywania wiosennej korekty rozkładu jazdy, czyli do 8 czerwca 2024 roku.

– Pracujemy także nad uruchomieniem VeloCugu na linii Katowice – Wisła Głębce. To pociąg ze specjalną strefą rowerową, na którego pokładzie znajdzie się aż 36 miejsc na rowery – zapowiada rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

 

Miłośnicy dwóch kółek będą mogli także skorzystać z bezpośredniego połączenia z Katowic do Zakopanego.

– Sprinter Ornak będzie kursował w czasie czekających nas długich weekendów – od 1 do 5 maja i od 30 maja do 2 czerwca. Pociąg będzie wyjeżdżał z dworca w Katowicach o godz. 6:14, aby dotrzeć na stację docelową o godz. 10:22. W relacji powrotnej wyjazd z Zakopanego zaplanowano na godz. 16:33. Na dworzec w Katowicach Sprinter Ornak wjedzie o godz. 20:57 – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

 

Warto zarezerwować wcześniej

Pomimo większej liczby pociągów do najpopularniejszych turystycznych miejscowości, warto skorzystać z możliwości 14-dniowej przedsprzedaży i bilet z gwarancją przewozu roweru kupić wcześniej. Jednorazowy bilet na przewóz jednośladu z gwarancją miejsca w cenie 8,40 zł będzie można kupić przez aplikację, na stronie internetowej kolejeslaskie.pl i w kasach biletowych (szczegółowy regulamin przewozu rowerów dostępny jest na stronie Kolei Śląskich w zakładce “Dla podróżnych”).

Koleje Śląskie przygotowały również dla rowerzystów ofertę sieciowego miesięcznego biletu w cenie 84,90 zł.

– Podróżny posiadający taki bilet powinien zgłosić chęć przewozu roweru drużynie konduktorskiej. W miarę możliwości, nawet w przypadku braku miejsc na rower, kierownik pociągu wskaże miejsce umożliwiające bezpieczny przewóz jednośladu – mówi Bartłomiej Wnuk, dodając, że w wakacje regionalny przewoźnik sprzedawał dotychczas nawet 300 takich biletów.

Dodaj komentarz