Inwestycje Raport z Polski

Koleje Wielkopolskie zamówiły symulator jazdy pociągami

Koleje Wielkopolskie finalizują zakup symulatora jazdy pociągami, wyprodukowanego przez firmę SIM FACTOR.

– Dziennie uruchamiany kilkaset pociągów, a jednym z podstawowych elementów o jakie się troszczymy jest bezpieczeństwo. Zakup symulatora pozwoli na stałe podnoszenie kwalifikacji przez maszynistów, którzy będą mogli utrwalać właściwe postępowanie w sytuacjach, które mogą wydarzyć się w codziennej pracy podczas prowadzenia pociągu – informuje wielkopolski przewoźnik.

 

Urządzenie, które trafi do Kolei Wielkopolskich wyposażone zostanie w stanowisko szkoleniowe, instruktorskie oraz obserwacyjne, w postaci pomieszczenia, wyposażonego w ekrany do wyświetlenia obrazu związanego z prowadzoną sesją i używanego dla celów edukacyjnych, kontrolnych oraz szkoleniowych. Ponadto oprogramowanie wraz z systemami wizualizacji, dźwiękowymi oraz ruchowymi pozwoli na szkolenie zarówno w zakresie jazdy na podstawie wskazań sygnalizacji przytorowej jak również w oparciu o system ETCS.  Urządzenie pozwoli również symulować dowolną porę roku i doby, a także tworzyć zdarzenia nietypowe i niebezpieczne jak np. samochód na przejeździe kolejowym.

Symulator znajdować się będzie w powstającym nowym Punkcie Utrzymania Taboru w Wągrowcu.

Koszt urządzenia (oraz montaż) to ponad 1,8 mln zł brutto. Część środków pochodzić będzie z UE.

Umowa na dostawę została podpisana 18 grudnia 2020 roku. Firma SIM FACTOR Sp. z o.o. na realizację zamówienia ma 12 miesięcy.

KW