Inwestycje

Kolejowa inwestycja w Czechowicach – Dziedzicach ruszyła

Most na Wiśle (Fot. Łukasz Hachuła)

Mimo pandemii PKP PLK kontynuują prace inwestycyjne. Te rozpoczęły się m.in. na szlaku Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg, przy mostach nad Wisłą i Młynówką. To pierwszy etap realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 1,4 mld zł przebudowy węzła kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Inwestycja usprawni podróże koleją do Wisły Głębce oraz do granicy z Czechami.

Pierwsze prace prowadzone będą na obu mostach. Prace realizowane już są na ponad 150-metrowej przeprawie przez Wisłę. Nowy obiekt zastąpi zlokalizowany w sąsiedztwie most, tworząc połączenie między stacją Czechowice-Dziedzice a przystankiem Goczałkowice Zdrój. Nowa przeprawa kolejowa zapewni bezpieczny transport dla mieszkańców regionu i przewozu towarów. Dodatkowo, dzięki przywróceniu pierwotnej lokalizacji mostu, zostanie zlikwidowany łuk torów, co pozwoli na podniesienie prędkości pociągów.

Wykonawcy inwestycji zabezpieczyli już także istniejący nasyp nad rzeką Młynówką Komorowicką, a obecnie prowadzone są prace przy wbijaniu pali podtrzymujących przyszłą konstrukcję mostu. Także dwa nowe mosty powstaną nad rzeką Iłownicą.

Przebudowywany jest układ torowy na stacji Czechowice-Dziedzice. Trwa demontaż starych torów i rozjazdów, które zostaną zastąpione nowymi. Roboty modernizacyjne prowadzone są na odcinku Czechowice-Dziedzice – Brzeszcze Jawiszowice, demontaż toru i sieci obejmuje też odcinek szlaku Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg.

W ramach inwestycji wykonawca dostosuje wszystkie perony w Czechowicach-Dziedzicach do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się tam m.in. windy i pochylnie. Osoby niedowidzące i niewidome skorzystać będą mogły z tablic informacyjnych z alfabetem Braille’a.