Raport z Polski

Kopia prehistorycznego znaleziska trafi na stację II linii warszawskiego metra

Fot. @jarek_osowski / Twitter

W wejściu na stację Płocka, na II linii metra w Warszawie, trwają przygotowania do umieszczenia w podłodze pod szybą kopii panewki stawu biodrowego słonicy leśnej sprzed ponad 115 tys. lat. Szczątki prehistorycznego zwierzęcia odnaleziono w trakcie budowy – 28 listopada 2018 r.

Fragmenty kości – kość miednicy oraz część szkieletu – znajdowały się 6 metrów pod ziemią. Zostały odnalezione przy okazji prac ziemnych przy budowie wentylatorni stacyjnej. Na przełomie października i listopada 2018 r. prace zostały czasowo wstrzymane, a ziemi przyjrzeli się bliżej pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Jak się okazało, znalezione szczątki należały do słonia leśnego, żyjącego na terenie Polski w czasach plejstocenu. Jak podkreślają znawcy, słoń leśny mógł mierzyć nawet 4,5 metra wysokości i ważyć ok. 7 ton.

Poza kośćmi, na budowie odnaleziono także przedmioty związane z życiem codziennym w przedwojennej Warszawie oraz pozostałości dawnego torowiska tramwajowego. Archeolodzy odkryli także m.in. granat armatni z czasów powstania listopadowego czy bagnety.

Dodaj komentarz