Inwestycje

Kraków: kolejowe inwestycje idą pełną parą

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

W Krakowie trwają prace moście kolejowym nad Wisłą, na przystanku w Bronowicach oraz przy budowie estakad kolejowych. PKP PLK prowadzą także modernizację linii kolejowej w kierunku Skawiny. Mimo pandemii roboty nie zwalniają tempa.

– Wirus nie zatrzymał polskich budów. Inwestycje drogowe i infrastrukturalne muszą się toczyć, ponieważ stanowią motor rozwoju naszej gospodarki. Zarówno w Krakowie, jak i w innych miastach i regionach naszego kraju inwestujemy w Polską kolej – to droga do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna – powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

 

Już w czerwcu do użytku oddany zostanie nowy przystanek Kraków Bronowice. Połączenie z centrum miasta zajmie kilka minut.

Dobiegają końca także prace przy 4 peronach oraz łączącym je przejściu podziemnym. W nim zlokalizowane zostaną lokale usługowe, toalety i pomieszczenia obsługi technicznej. Montowane są windy i schody ruchome. W sąsiedztwie przystanku postępuje budowa chodników. Z nowego przystanku pojedziemy pociągiem w kierunku Katowic, Kraków Airport, Oświęcimia, Trzebini i Krzeszowic.

– W aglomeracji krakowskiej na budowach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prace są kontynuowane. W realizacji są projekty za przeszło 1,5 mld zł. W czasie epidemii koronawirusa przygotowaliśmy takie zasady i warunki współpracy z wykonawcami, by ważne społecznie projekty były kontynuowane i proces inwestycyjny nie zwalniał – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.