Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Kraków: na estakadzie trwa budowa nowych torów [ZDJĘCIA]

Za przeszło miliard złotych PKP Polskie Linie Kolejowe usprawniają podróże koleją przez Kraków. Na nowych estakadach aktualnie układane są trzy tory. Dostęp do pociągów ułatwią nowe przystanki, a zastosowane rozwiązania ograniczą oddziaływanie kolei na otoczenie. Projekt zwiększy możliwości podróży aglomeracyjnych i dalekobieżnych dzięki dodatkowym torom, wiaduktom, estakadom i mostom.

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

Nowe estakady pozwoliły zlikwidować nasypy, które ograniczały komunikację w centrum Krakowa. Na długości 700 m przygotowane są betonowe konstrukcje – cztery tory powstaną od ul. Blich do ul. Miodowej.

Zastosowane rozwiązanie, m.in. przez oddzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego pozwoli zwiększyć ofertę kolejowych podróży. Dostęp do pociągów ułatwi nowy przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki.

Prace na estakadzie prowadzone są etapowo, z zachowaniem ruchu kolejowego przez centrum Krakowa. Pierwsze pociągi pojechały po nowym torze na estakadach 8 metrów nad ulicami w 2019 roku. Później wykonawca kontynuował rozbiórkę nasypu ziemnego i roboty przy betonowych konstrukcjach.

W kwietniu wykonawca prac rozpoczął układanie na estakadzie kolejnych trzech torów. Dla zmniejszenia oddziaływania ruchu kolejowego na otoczenie na betonowej powierzchni zastosowano maty ograniczające drgania i hałas. Pracownicy przygotowują na nich warstwę tłucznia. Setki ton materiału są dostarczane pociągami, co ogranicza zmiany w ruchu drogowym.