Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Kraków: na linię nr 9 wyjechał 50. tramwaj Lajkonik

Na krakowską linię nr 9 wyjechał dziś ostatni, 50. tramwaj Lajkonik. Pojazd kursować będzie między nowohuckimi Mistrzejowicami a Nowym Bieżanowem.

Kraków: na linię nr 9 wyjechał 50. tramwaj Lajkonik

Wprowadzenie na tory nowego Lajkonika jest jednoznaczne z wycofaniem z eksploatacji ostatni skład wysokopodłogowych tramwajów E1 i c3. Po zjeździe do zajezdni ten właśnie skład zostanie przeznaczony do kasacji.

Dostawy 50 nowoczesnych tramwajów Lajkonika zdecydowanie poprawiały komfort podróży szczególnie dla mieszkańców nowohuckich Mistrzejowic, rejonu ronda Kocmyrzowskiego i al. Pokoju.

Lajkoniki spotkać można na linii nr 9 oraz 14. Ta druga prowadzi z Mistrzejowic do Bronowic przez al. Pokoju.

Dostawa 50 Lajkoników umożliwiła wycofanie z ruchu 43 wysokopodłogowych tramwajów – 6 wagonów 105Na oraz po 19 wagonów E1 i c3. To oznacza, że w Krakowie już ponad 76 proc. tramwajów ma niską podłogę, a ponad 60 proc. jest wyposażonych w klimatyzację. Nowe tramwaje nie zastępują wysłużonych składów z wysoką podłogą jeden do jednego. Trzeba pamiętać, że cały czas rosną potrzeby na przejazdy tramwajami w Krakowie, zwiększa się częstotliwość kursów, a wkrótce zakończy się budowa nowych linii w ramach Trasy Łagiewnickiej oraz do Górki Narodowej – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.