Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Kraków: na linię nr 9 wyjechał 50. tramwaj Lajkonik

Na krakowską linię nr 9 wyjechał dziś ostatni, 50. tramwaj Lajkonik. Pojazd kursować będzie między nowohuckimi Mistrzejowicami a Nowym Bieżanowem.

Kraków: na linię nr 9 wyjechał 50. tramwaj Lajkonik

Wprowadzenie na tory nowego Lajkonika jest jednoznaczne z wycofaniem z eksploatacji ostatni skład wysokopodłogowych tramwajów E1 i c3. Po zjeździe do zajezdni ten właśnie skład zostanie przeznaczony do kasacji.

Dostawy 50 nowoczesnych tramwajów Lajkonika zdecydowanie poprawiały komfort podróży szczególnie dla mieszkańców nowohuckich Mistrzejowic, rejonu ronda Kocmyrzowskiego i al. Pokoju.

Lajkoniki spotkać można na linii nr 9 oraz 14. Ta druga prowadzi z Mistrzejowic do Bronowic przez al. Pokoju.

Dostawa 50 Lajkoników umożliwiła wycofanie z ruchu 43 wysokopodłogowych tramwajów – 6 wagonów 105Na oraz po 19 wagonów E1 i c3. To oznacza, że w Krakowie już ponad 76 proc. tramwajów ma niską podłogę, a ponad 60 proc. jest wyposażonych w klimatyzację. Nowe tramwaje nie zastępują wysłużonych składów z wysoką podłogą jeden do jednego. Trzeba pamiętać, że cały czas rosną potrzeby na przejazdy tramwajami w Krakowie, zwiększa się częstotliwość kursów, a wkrótce zakończy się budowa nowych linii w ramach Trasy Łagiewnickiej oraz do Górki Narodowej – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

 

Wszystkie nowe niskopodłogowe tramwaje mają długość 33,4 metra i szerokość 2,4 m. Całkowita pojemność pojazdu to 225 osób, w tym 82 miejsca siedzące. Dwa tramwaje z tej dostawy jako pierwsze w Polsce zostały wyposażone w innowacyjny system, umożliwiający jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości). Takie rozwiązanie umożliwia jazdę tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej.

Testy tego rozwiązania zaczęły się już w grudniu 2020 roku i były prowadzone w ścisłym centrum miasta.

– Wyjazd 50. Lajkonika na krakowskie tory stanowi symboliczne zakończenie realizacji pierwszej umowy na dostawę 50 nowoczesnych tramwajów produkcji Stadlera, które mieliśmy zaszczyt realizować. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi oraz Zarządowi i Pracownikom MPK za konstruktywną współpracę w niełatwym dla wszystkich okresie pandemii. Cieszę się, że możemy być częścią projektu wymiany pojazdów na krakowskich torach, przyczyniając się tym samym do zdecydowanej poprawy komfortu jazdy. A to przecież nie koniec, bo Stadler Polska wyprodukuje dla Krakowa kolejnych 60 nowoczesnych i komfortowych tramwajów – powiedział Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.

 

Realizowany w Krakowie projekt wymiany taboru tramwajowego sprawił, że na 18 z 22 funkcjonujących obecnie linii kursują wagony z niską podłogą.

– Już w przyszłym roku do Krakowa trafią pierwsze z 60 kolejnych nowoczesnych tramwajów typu Lajkonik 2. Dzięki temu niskopodłogowe tramwaje pojawią się na kolejnych liniach, w tym na pewno w Nowej Hucie – podkreślił Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

 

Tramwaje są wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów jest zamontowana specjalna platforma, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe są porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposażeniu wagonu znajduje się apteczka pierwszej pomocy. Tramwaje są przyjazne dla środowiska. Zastosowany w nich system rekuperacji umożliwia wykorzystywanie energii hamowania. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewniają z kolei komfortowe warunki pracy dla motorniczych. 35 Lajkoników z 50, które dotarły do Krakowa, stacjonuje w zajezdni Nowa Huta.

Dodaj komentarz