Raport z Polski

Krośniewicka Kolej Wąskotorowa odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA]

Zarośnięte tory, niszczejące budynki i rozkradziony tabor – tak jeszcze niedawno wyglądała linia Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej. Dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Kolei Wąskotorowych trasa odzyskuje swój dawny wygląd.

Krośniewice, to niewielka miejscowość pod Kutnem w województwie łódzkim. To właśnie tam biegnie jedna z ciekawszych w Europie linii kolei wąskotorowych. Jej tory eksploatowane były od początku XX wieku. Wyłączona z użytku trasa zaczęła niszczeć. W 2019 r. pod swoją opiekę przejęło ją Towarzystwo Kolei Wąskotorowych, podejmując decyzję o rewitalizacji.

– W dniu rozpoczęcia prac na linii Krośniewickiej Kolei Wąskotorowych zastaliśmy obraz, który nie napawał nas optymizmem – mówią nam członkowie Towarzystwa. – Zobaczyliśmy zarośnięte po pas tory, niszczejące budynki i braki w taborze. W odzyskanie dawnego blasku tego miejsca wolontariusze Towarzystwa wkładają mnóstwo pracy i serca.

 

Przez ponad rok działalności, udało się oczyścić 7-kilometrowy odcinek toru – od ul. Toruńskiej w Krośniewicach do stacji Krzewie Wąskotorowe. Uprzątnięty został także teren stacji w Krośniewicach.

– O własnych siłach rozpoczęliśmy pierwsze od lat prace torowe na stacji w Krośniewicach – przywróciliśmy do właściwych parametrów m.in. tor dojazdowy na parowozownię. Ruszyliśmy także z pracami na torach stacyjnych – dodają wolontariusze. – Naprawiliśmy poszycia dachowe w budynkach na trasie. Zainicjowaliśmy również przeglądy taboru kolejowego. Te prace musieliśmy jednak przerwać.