Inwestycje Wydarzenia

Kto wyremontuje obrotnicę przy lokomotywowni w Katowicach?

Kto wyremontuje obrotnicę przy lokomotywowni Katowice Szopienice Północne? PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w tej sprawie przetarg. Urządzenie umożliwia wjazdy pociągów technicznych do hal przy towarowej stacji. Wartość zadania to 800 tys. zł.

Drezyna na obrotnicy w Katowicach Szopienicach Północnych (fot. Paweł Podsiadlik / PKP PLK)
Drezyna na obrotnicy w Katowicach Szopienicach Północnych (fot. Paweł Podsiadlik / PKP PLK)

Ma 23 metry i liczy 81 lat – obrotnica parowozowa w Katowicach Szopienicach doczeka się modernizacji. Urządzenie z 1942 r. służy do zmiany kierunku jazdy pojazdów szynowych. Pojazd obracany jest na ruchomym pomoście. Platformę zastosowano, by zaoszczędzić miejsce i czas konieczny na manewrowanie taborem. Urządzenie jest w stanie przestawić pojazd o wadze do 35 ton.

W hali magazynowanej są też pojazdy techniczne PLK S.A., które wykorzystywane są do robót na torach i transportu materiałów. Sprawne działanie obrotnicy umożliwia szybki wyjazd pociągów technicznych między innymi do usuwania usterek i awarii na sieci.

W tym roku katowicka obrotnica zostanie wyremontowana. PKP PLK ogłosiły w tej sprawie przetarg. Spółka szuka wykonawcy remontu kapitalnego oraz wykonania przeglądów urządzenia zlokalizowanego na terenie Sekcji Eksploatacji Katowice. Ponadto, firma, która wygra przetarg będzie zobowiązana sporządzić Dokumentację Techniczno-Ruchową.

– W zakres zadania wchodzi m.in. naprawa układu napędowego, wymiana kół zębatych w napędach mechanicznym i ręcznym oraz wymiana instalacji elektrycznej. Wymienione będą podkłady na pierścieniu obrotnicy. Po przeprowadzonych pracach możliwe będzie sprawniejsze korzystanie z obrotnicy i wprowadzanie pociągów do hal, które są obecnie remontowane – informują PKP PLK.

 

Wartość inwestycji to ok. 800 tys. zł. Prace powinny zakończyć się do końca czerwca 2023 r.

Dodaj komentarz