Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Łącznica Czarnca-Włoszczowa Północ poprawi połączenia z Kielc do Warszawy

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły prace główne przy budowie łącznicy Czarnca-Włoszczowa Północ. W ramach inwestycji wartej ponad 40 mln zł powstaje nowy tor – wykonawca formuje nasyp, na nim ułoży tory i podkłady.

Fot. ZUE S.A.

Nowa łącznica będzie liczyła 3 km długości. Zwiększy możliwości przejazdu pociągów na terenie województwa świętokrzyskiego. Tym samym poprawi się oferta połączeń międzyregionalnych z Warszawą i Łodzią. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji KielceWarszawa to 2h 20 min.

– Jednotorowa łącznica będzie zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego – informują PKP PLK. – Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h. Oddanie trasy do eksploatacji jest planowane w pierwszej połowie 2022 r.

 

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Na trasie łącznicy kolejowej między Centralną Magistralą Kolejową (linia nr 4) a linią Kielce – Fosowskie (linia 61) zaplanowano budowę wiaduktu nad drogą leśną w pobliżu Czarncy. Do przebiegu toru dostosowane będą obiekty inżynieryjne m.in. most nad rzeką Jeżówką i przepusty. Wcześniej wykonano prace przygotowawcze na stacji Włoszczowa Płn. i w rejonie przystanku Czarnca.

W ramach komplementarnej inwestycji, PLK zmodernizowały już przystanek w Czarncy. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wygodniej korzystają z kolei w drodze do Kielc lub Częstochowy. Dwa wyższe perony po przebudowie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Dogodne dojście na perony zapewniają pochylnie. Ścieżki naprowadzające i oznakowanie w alfabecie Braille’a, pomagają w orientacji osobom niewidomym i niedowidzącym.