Tabor Wydarzenia

Legendarny kompozytor patronem pociągu Kolei Wielkopolskich

Krzysztof „Komeda” Trzciński został patronem jednego z pociągów Kolei Wielkopolskich. W uroczyste przekazanie tablicy kierunkowej dla prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, miasta z którym związany był „Komeda” odbyło się 15 marca na dworcu głównym w Poznaniu.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Legendarny kompozytor i pianista – Krzysztof „Komeda” Trzciński – urodził się 90 lat temu – 27 kwietnia. W związku właśnie z tą rocznicą wielkopolski przewoźnik zdecydował się nazwać jeden ze swoich pociągów „Komeda”.

Skład rozpoczął regularne kursy na linii Poznań Główny – Ostrów Wielkopolski w niedzielę 14 marca. Z Poznania do Ostrowa wyjeżdżać będzie codziennie o godz. 11.32. W drogę powrotną wyruszy o 14.24.

Od piątku 19 marca przed dworcem kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim oglądać będzie można wystawę poświęconą kompozytorowi „Komeda. Pociąg do jazzu”. Na przeciwko dworca powstał zaś mural przedstawiający Komedę. Docelowo będzie on podświetlony neonami.

Krzysztof „Komeda” Trzciński urodził się w 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Kilkanaście lat później, pod koniec lat 40. w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz. Historię związków Komedy z Poznaniem i Ostrowem opowiada wystawa „Komeda. Pociąg do jazzu”, którą od dzisiaj można oglądać przy wejściu głównym na ostrowski dworzec kolejowy. Scenariusz ekspozycji napisał Tomasz Wojciechowski w konsultacji z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Oprawę graficzną stworzył Konrad Moszyński, autor m. in. muralu z wizerunkiem Krzysztofa Komedy, który można oglądać wychodząc z ostrowskiego dworca.