Inwestycje

Leszno: Wiadukt drogowy zastąpił przejazd kolejowo-drogowy

W Lesznie powstał nowy wiadukt drogowy, który zwiększył bezpieczeństwo w ruchu kolejowym na trasie PoznańWrocław. Bezkolizyjne skrzyżowanie to jeden z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 1,5 mld zł, realizowanej na odcinku Czempin – granica Dolnego Śląska przy udziale środków UE z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Fot. Arnold Bresch / PKP PLK

Nowy wiadukt oddano do użytku 9 lipca. Obiekt łączy dzielnice Leszna: Gronowo oraz Zatorze. Mieszkańcy zyskują czas i sprawną, bezpieczniejszą komunikację w mieście oraz lepszy dojazd m.in. na drogę ekspresową PoznańWrocław S5.

– Modernizacja linii między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem już zapewnia dobre podróże aglomeracyjne w obu województwach, a dzięki inwestycji na odcinku od Czempinia do Dolnego Śląska zwiększa się możliwość i atrakcyjność przewozów krajowych i międzynarodowych. Efektem inwestycji, dzięki nowym bezkolizyjnym skrzyżowaniom, jest też poprawa systemu komunikacji drogowej. Konsekwentnie realizujemy rozpoczęte inwestycje, wykorzystujemy środki unijne i ogłaszamy przetargi na nowe zadania – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Skrzyżowanie dwupoziomowe zastąpiło przejazd kolejowo-drogowy na ul. Wilkowickiej. Trzyprzęsłowy wiadukt ma 49 m długości i 11 m szerokości. Dla kierowców przygotowano dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku. Z obu stron obiektu są przygotowane dojazdy. Mieszkańcy mogą korzystać z bezpiecznego traktu pieszo-rowerowego. Dla bezpieczeństwa oddzielono go od jezdni energochłonnymi barierkami.

– INEA z zadowoleniem przyjmuje przyspieszenie prac i otwarcie nowego wiaduktu w Lesznie przy ul. Wilkowickiej. Jest to część modernizacji linii kolejowej E-59 na odcinku Wrocław-Poznań, na korytarzu sieci bazowej Bałtyk-Adriatyk, która zwiększa atrakcyjności i dostępności transportu kolejowego w UE. Efektem inwestycji będzie podniesienie prędkości pociągów i poprawa przepustowości linii oraz zwiększenie jakości usług kolejowych. Wsparcie UE na tę modernizację wynosi 1,002 mld zł – powiedział Morten Jensen, Head of Unit at INEA – Innovation and Networks Executive Agency.

 

Nowy wiadukt drogowy w Lesznie to kolejne, bezkolizyjne skrzyżowanie na modernizowanym odcinku linii kolejowej Czempiń – granica woj. dolnośląskiego. Od kwietnia kierowcy sprawnie przejeżdżają nad torami w Klonówcu koło Leszna. Nowe wiadukty budowane są też w Kościanie (na ul. Młyńskiej i ul. Gostyńskiej), w Gołaszynie oraz w Rawiczu (na ul. Świętojańskiej i ul. Piłsudskiego). Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie łącznie 7 nowych, dwupoziomowych skrzyżowań.

Coraz lepsze podróże koleją między Poznaniem a Wrocławiem

Podróżni wygodnie wsiadają do pociągów z wyższych peronów m.in. w Kościanie, Rydzynie, Kaczkowie, Bojanowie i Rawiczu. Są zamontowane wiaty, ławki i jasne oświetlenie. W lipcu nowe perony będą dostępne w Lesznie. W ramach kolejowej inwestycji między Czempiniem a Dolnym Śląskiem 5 stacji i 6 przystanków, dzięki windom i pochylniom, stanie się bardziej dostępne dla wszystkich podróżnych.

Dodaj komentarz