Raport z Polski Wydarzenia

ŁKA z Certyfikatem Zielonej Energii

PGE Energetyka Kolejowa przyznała 31 sierpnia br. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Certyfikat Zielonej Energii. Łódzki przewoźnik, wykorzystując w swojej działalności 12 168 MWh energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych tylko w 2023 r. uniknie emisji 10 343 ton CO2. Certyfikat z rąk prezesa Sylwestra Szczensnowicza odebrał prezes Janusz Malinowski.

Certyfikat Zielonej Energii dla ŁKA (Fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna)
Certyfikat Zielonej Energii dla ŁKA (Fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna)

PGE Energetyka Kolejowa jest inicjatorem programu Zielona Kolej®, którego celem jest zasilanie sektora kolejowego czystą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Najbliższy kamień milowy to zapewnienie do 2030 r. 85% udziału energii odnawialnej w całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym przewoźnikiem pasażerskim, który dołączył do programu Zielona Kolej i od początku 2022 r. wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z OZE. Spółka sukcesywnie zwiększa jej udział w swojej działalności, który w 2023 r. będzie stanowił co najmniej 40 % miksu energetycznego.

– Działamy innowacyjnie, z troską o środowisko i komfort pasażerów, którzy coraz większą uwagę zwracają na ślad węglowy, jaki zostawia wybrany przez nich środek transportu. Dlatego od 2028 r. nasze pociągi będą zasilane wyłącznie energią z bezemisyjnych źródeł odnawialnych – informuje Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolej Aglomeracyjnej.

 

O przyznaniu Certyfikatu mówił także prezes PGE Energetyka Kolejowa.

– Liczymy, że grono uczestników programu Zielona Kolej® będzie się systematycznie powiększać. Dzięki temu przeprowadzenie strategicznych zmian na polskiej kolei zdecydowanie przyspieszy. Jestem przekonany, że przy wsparciu Grupy PGE, lidera transformacji energetycznej w Polsce, już w nieodległej przyszłości osiągniemy zerowy poziom emisji transportu kolejowego w naszym kraju – powiedział Sylwester Szczensnowicz, prezes PGE Energetyka Kolejowa.

***

PGE Energetyka Kolejowa

…to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Łączy kolej z systemem energetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki  to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów.  Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.

3 kwietnia 2023 roku PGE Energetyka Kolejowa została częścią Grupy PGE. Po przejęciu łączna długość linii dystrybucyjnych w Grupie PGE to ok. 320 tys. km, łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)

… jest samorządowym przewoźnikiem kolejowym zapewniającym transport pasażerski na terenie województwa łódzkiego, a także mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko – pomorskiego i świętokrzyskiego.

Dodaj komentarz