Tramwaje Wydarzenia

Łodzianie wybrali malowanie nowych tramwajów!

Łodzianie wybrali wzór malowania nowych tramwajów MPK wyprodukowane przez Modertrans Poznań. W głosowaniu, zorganizowanym na Facebooku udział wzięło prawie 20 tys. osób.

Głosowanie zorganizowane było od 3 do 7 grudnia. Ponad połowa głosujących (11.8 tys. osób) wybrała projekt malowania nr 4 (na zdjęciu). Drugi w kolejności był projekt nr 2, który zdobył 4,1 tys. głosów.

Jak wygląda zwycięski projekt?

– Zwycięski projekt malowania tramwajów charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami nawiązując do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK. Równocześnie kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłe i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej – czytamy na oficjalnej stronie Łodzi.

 

Kontrakt na 30 nowych tramwajów wart był 268,5 mln zł. Miasto zakupiło je w ramach programu „Tramwaj dla Łodzi”. Pierwsze pojazdy dostarczone zostaną na przełomie 2022 i 2023 r.

– Będą to nowoczesne, niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy oparty na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych). To pierwsza taka konstrukcja w Polsce znacznie ułatwiająca eksploatację tramwajów i zmniejszają zużycie kół oraz torowiska – informuje miasto.

 

Tramwaje są klimatyzowane. Zastosowana konfiguracja pojazdów zapewni szerokie przejścia wewnątrz tramwaju. W przygotowywanych dla Łodzi pojazdach znajdzie się 5 podwójnych drzwi, co ułatwi szybką wymianę pasażerów na przystankach.

Nowoczesne wzornictwo nowych tramwajów będzie rozwinięciem wielokrotnie nagradzanego tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC, a w jego projektowaniu biorą udział designerzy europejskiej klasy, znani i cenieni w branży automotive.

Komentarze, które publikowane były przez mieszkańców zostaną przeanalizowane przez pracowników Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.