Tramwaje

Łódzkie “Helmuty” idą na emeryturę

Z łódzkiego krajobrazu miasta znikają tramwaje GT6 1071 oraz #1072 – informuje MPK Łódź. Środa 27 stycznia to ostatni dzień ich eksploatacji.

Fot. MPK Łódź / Facebook

– Nie licząc wagonu technicznego #92002, skonstruowanego w 1993 roku Bielefeld z dwóch egzemplarzy GT6 i wykorzystywanego obecnie przez Zakład Torów i Sieci były to w regularnym ruchu liniowym ostatnie tego typu wozy w naszym mieście – wspomina Łukasz Modrzejewski na stronie łódzkiego przewoźnika.

 

Wagony GT6 były pierwszymi „Helmutami”, które wyjechały na łódzkie torowiska. Do miasta w 1990 r. trafiło łącznie 8 sztuk. Pojazdy z lat 50. i 60. przyjechały do Łodzi z niemieckiego Bielefeld i stacjonowały w zajezdni Brus.

– W zajezdni cały czas wykorzystywane były jeszcze składy typu 5N i otrzymały numery z zakresu #4040-#4047 – dodaje Modrzejewski. – Wyprodukowany w 1957 roku „Dziadek” #1042 był jednym pojazdem jaki zachował się z tej dostawy. Był to najstarszy wóz liniowy we flocie MPK-Łódź, a zarazem jeden z najdłużej jeżdżących wagonów w historii naszego miasta.

 

Siedem lat temu pojazd przekazany został pod opiekę KMST, stając się częścią kolekcji wagonów historycznych. Podziwiać go można w Zajezdni Muzealnej Brus.

Dodaj komentarz