Polregio Raport z Polski Wydarzenia

Malował graffiti na pociągu Polregio. Zatrzymała go Straż Ochrony Kolei

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli na gorącym uczynku mężczyznę, który malował graffiti na wagonie. Do chwili zatrzymania sprawca zdążył zdewastować 6 mkw. jednostki elektrycznej – dwa okna i drzwi.

Fot. SOK

Do zdarzenia doszło 17 kwietnia. Mundurowi, patrolując tory odstawcze w pobliżu dworca w Kostrzynie nad Odrą, zauważyli zamaskowanego mężczyznę malującego graffiti na składzie pociągu Polregio. Na widok patrolu mężczyzna rzucił się do ucieczki pozostawiając torbę z puszkami farby w miejscu dewastacji.

Funkcjonariusze SOK ruszyli w pościg, który doprowadził do zatrzymania sprawcy. Ujęty 31-latek został przekazany policji. Odpowie za dewastację pociągu.

– Dewastacje pociągów metodą graffiti to nie tylko problem na polskiej kolei – podkreślają pracownicy Straży Ochrony Kolei. – Są one codziennością w wielu państwach Europy. Grupy ich dokonujące liczą nawet kilkanaście osób. Potrafią w kilka minut nanieść graffiti na kilkadziesiąt metrów powierzchni. Usuwanie graffiti ze składów pociągów generuje ogromne koszty dla kolejowych spółek oraz powoduje dyskomfort podróżnych. Często grafficiarze odwiedzają gościnnie swoich kolegów w innych państwach. W Polsce poza rodzimymi grafficiarzami za tego rodzaju czyny byli już ujmowani przez Straż Ochrony Kolei obywatele Czech, Francji i innych państw.

 

Mundurowi apelują świadków podobnych występków o bezzwłoczne informowanie służb porządkowych o możliwej dewastacji.

W Straży Ochrony Kolei  funkcjonuje specjalny numer 22 47 00 00, pod którym całodobowo można dokonać zgłoszenia o zauważonym zdarzeniu.

Dodaj komentarz