Raport z Polski Wydarzenia

Maria Wasiak prezesem zarządu warszawskiej SKM

Rada Nadzorcza Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o. o. w Warszawie powołała Marię Wasiak na stanowisko prezesa zarządu SKM, zaś Marek Chmurski – decyzją rady – został członkiem zarządu miejskiego przewoźnika. W zarządzie SKM pozostał Konrad Mirowski, który do niedawna pełnił obowiązki prezesa kolejowej spółki.

Maria Wasiak

Prawnik, urzędnik samorządowy i państwowy z wieloletnim doświadczeniem. W 1998 roku, tuż przed reformą samorządową zajmowała stanowisko wicewojewody radomskiego, a następnie była szefem gabinetu politycznego ówczesnego ministra transportu. Po odejściu z administracji rządowej pracowała na kolei: w Polskich Kolejach Państwowych była m.in. dyrektorem projektu, prezesem zarządu PKP Przewozy Regionalne, dyrektorem Biura Prywatyzacji oraz członkiem zarządu, dyrektorem promocji i spraw społecznych PKP.

Od grudnia 2010 r. pełniła obowiązki prezesa PKP, a w maju powołano ją na prezesa zarządu tego przedsiębiorstwa. W kwietniu 2012 r. została członkiem zarządu PKP, a do września 2014 była wiceprezesem tej spółki. Ma bogate doświadczenie w pracy w organizacjach branżowych, m.in. jako wiceprzewodnicząca Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej w Brukseli, członek Rady Wykonawczej Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu oraz konferencji dyrektorów generalnych kolei Organizacji Współpracy Kolei w Warszawie.

We wrześniu 2014 r. weszła do rządu Ewy Kopacz na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju. W kwietniu 2016 r. została zastępcą prezydenta Bydgoszczy. W bydgoskim urzędzie nadzorowała Wydział Funduszy Europejskich, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, Zespół ds. Zarządzania Energią oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. W 2023 r. została powołana na stanowisko sekretarza miasta stołecznego Warszawy i pełniła tę funkcję do czerwca br.

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim (w przeszłości orzekała jako asesor sądowy, została również radcą prawnym) oraz Wielkopolską Szkołę Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Marek Chmurski

Zawodowo od blisko 20 lat związany z transportem publicznym, w szczególności z tematyką planowania i organizacji kolejowych przewozów aglomeracyjnych, a także rozwoju infrastruktury kolejowej. W latach 2005 – 2009 w Instytucie Rozwoju i Promocji Kolei realizował i koordynował projekty doradcze w obszarze organizacji transportu kolejowego (koncepcje, analizy, badania marketingowe). Współpracował z samorządami wojewódzkimi (woj. lubelskie, woj. małopolskie) w zakresie wsparcia organizacji przewozów regionalnych). W tym okresie pracował również w Mazowieckim Biurze Planowania Regionalnego (2007 r.) oraz Kolejach Mazowieckich (2009 r.).

W latach 2010-2017 w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie odpowiadał za ogół spraw związanych z organizacją transportu kolejowego w aglomeracji warszawskiej (koordynacja rozkładu jazdy SKM i Kolei Mazowieckich, planowanie rozwoju SKM, współpraca z PKP PLK S.A. przy planowaniu i realizacji inwestycji, obsługa kolejowa UEFA Euro 2012). W latach 2016-2017 pełnił funkcję Kierownika Działu Transportu Aglomeracyjnego ZTM. W latach 2018-2019 był Naczelnikiem Wydziału Transportu Publicznego w Biurze Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy – zajmując się m.in. współpracą z PKP PLK S.A. przy planowaniu i realizacji inwestycji kolejowych w węźle warszawskim.

Dodaj komentarz