global Tabor Wydarzenia

Maroko szykuje się do znacznych inwestycji w transport kolejowy

Rząd Maroka przyjął w projekcie ustawy finansowej na najbliższe lata pakiet związany z dofinansowaniem infrastruktury kolejowej. Zgodnie z wyliczeniami na ten cel przeznaczonych zostanie około 850 milionów dolarów amerykańskich.

Plan finansowania

Zgodnie z projektem w 2022 roku na kolej przeznaczonych zostanie ponad 320 mln USD, w 2023 ponad 245 mln USD, a w 2024 roku transport kolejowy zyska kolejne 287 mln USD, czyli łącznie około 7,7 miliardów dirhamów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W projekcie znalazła się też adnotacja odnosząca się do strat spowodowanych przez koronawirusa, co przełożyło się na konieczność wdrożenia planu stabilizacyjnego.

Wymienione kwoty zostaną przeznaczone na modernizację już istniejących rozwiązań oraz rozwój elementów infrastruktury. Środki będą przy tym wspierać plan organizacyjny Krajowej Administracji Kolei Marokańskich.

Duże inwestycje były prowadzone już w latach 2010 – 2020, kiedy to na inwestycje przeznaczono 5,5 miliarda dolarów amerykańskich. W ramach ówczesnych prac w 2018 roku uruchomiono linię szybkiej kolei Al Borak (Casablanka – Tanger).

Dodaj komentarz