Inwestycje Raport z Polski

Mazowsze z nowymi wiaduktami. Będzie bezpieczniej

W Legionowie, Pruszkowie i Sulejówku powstaną bezkolizyjne skrzyżowania z torami, które poprawią bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Inwestycje zrealizują PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z samorządami trzech miejscowości.

Budowa tunelu w Legionowie - widok z lotu ptaka (fot. Łukasz Bryłowski / PKP PLK)
Budowa tunelu w Legionowie – widok z lotu ptaka (fot. Łukasz Bryłowski / PKP PLK)

PKP PLK S.A. zrealizowały w ubiegłym roku pięć podobnych inwestycji w Łochowie, Mokrej Wsi, Tłuszczu, Zielonce i Warce. Teraz przyszedł czas na kolejne, które poprawią bezpieczeństwo i usprawnią ruch kolejowy oraz drogowy.

Legionowo

W Legionowie przy budowie tunelu pod torami wykonawca przygotował już konstrukcję obiektu. Teraz budowane są drogi dojazdowe, a także ekrany akustyczne. 150-metrowy tunel zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Polnej i ul. Kwiatowej. Inwestycja o wartości blisko 32 mln zł będzie gotowa w I połowie 2023 r.

Pruszków

W Pruszkowie 292-metrowy wiadukt drogowy nad liniami Warszawa ZachodniaGrodzisk Mazowiecki (lk447), a także Warszawa ZachodniaKatowice (lk1) usprawni komunikację między Pruszkowem i Piastowem. Ustawiono już cztery podpory, na których oparta będzie konstrukcja wiaduktu. Wykonawca przygotowuje teren pod nasyp na dojazdach do wiaduktu. Koszt inwestycji to ok. 22 mln zł netto. Inwestycja zaplanowana jest do II połowy 2023 r.

Skrzyżowania w Legionowie i Pruszkowie realizowane są ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Sulejówek

Do kolejnego etapu robót przeszła budowa tunelu w Sulejówku na al. Piłsudskiego. Obiekt, który zastąpi przejazd drogowo-kolejowy, zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol, a także usprawni ruch drogowy w mieście. Wykonawca buduje konstrukcję obiektu. Wartość przedsięwzięcia to ok. 60 mln zł netto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja będzie gotowa w II połowie 2023 r.

Dzięki inwestycjom PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Sulejówku powstanie jeszcze jedna bezkolizyjna przeprawa w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego. PLK SA, a także Powiat Miński i Miasto Sulejówek zawarły porozumienie dotyczące budowy w przyszłości tunelu drogowego. W ubiegłym roku analogiczną umowę PLK SA podpisały również z Powiatem Sochaczewskim i Gminą Teresin na budowę tunelu drogowego w Teresinie. Mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Ojca Maksymiliana Kolbego/ul. Szymanowskiej. Obie inwestycje są na końcowym etapie dokumentacji projektowej. PLK SA ogłosiły przetarg na wyłonienie wykonawcy przeprawy w Sulejówku.

Dodaj komentarz