Inwestycje Wydarzenia

Meksyk: Linię kolejową Tren Maya zbuduje konsorcjum pod przewodnictwem Alstom-Bombardier

Konsorcjum składające się z Alstom Transport Mexico, Bombardier Transportation México, Gami Ingeniería e Instalaciones i Construcciones Urales Procesos Industriales, dostarczy meksykański Tren Maya – projekt międzymiastowej linii kolejowej, która połączy południowo-wschodnią część Meksyku z półwyspem Jukatan. Na trasie pojawią się 42 pociągi, które wyprodukuje Alstom w zakładzie w Ciudad Sahagún Hidalgo.

Wartość kontraktu to ok. 1,3 mld euro. Część, którą zrealizuje Alstom-Bombardier, kosztuje prawie 1 mld euro. Czynnikami, które zadecydowały o wyborze zwycięskiego konsorcjum, były koszty, stopień integracji narodowej, terminy dostaw i propozycje projektowe.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że wygraliśmy przetarg i rozpoczniemy inwestycję Tren Maya – w tym instalację pełnego systemu sygnalizacji. Dostarczymy także trzy typy pociągów – Xiinbal, Janal i P’atal – które są inspirowane kulturą Majów oraz majestatycznym jaguarem. Produkcja właśnie rusza – powiedział Maite Ramos, dyrektor generalny Alstom México.

 

Konsorcjum kierowane przez Alstom-Bombardier będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie, produkcję i uruchomienie 42 pociągów X’trapolis, a także za kompletny system sygnalizacji, w tym zaprojektowanie, dostawę i instalację technologii pokładowej ETCS i ponad 1500 km. urządzeń przytorowych, w tym ETCS, nastawnic, systemów zarządzania ruchem i systemów telekomunikacyjnych. Ponadto konsorcjum odpowiada za budowę warsztatów utrzymania ruchu i garaży oraz obsługę posprzedażową urządzeń systemu.