global Inwestycje Wydarzenia

Między Danią a Niemcami powstaje najdłuższy tunel zatapiany

Niemcy rozpoczęli właśnie prace budowlane związane z tunelem Fehmarnbelt, który ma połączyć niemiecką wyspę Fehmarn z duńską wyspą Lolland. Konstrukcja o charakterze drogowo-kolejowym ma osiągnąć długość aż 18 kilometrów. Przejazd pociągu w jedną stronę ma trwać dzięki tunelowi zaledwie 7 minut.

Źródło: Femern A/S

Istotny element sieci transeuropejskiej

Połączenie dwóch wysp pomiędzy Niemcami i Danią stało się dla Unii Europejskiej priorytetem już na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Początkowo zakładano budowę mostu, jednak w wyniku konsultacji technicznych podjęto decyzję o wybudowaniu tunelu zatapianego. Taki wariant okazał się bowiem mniej ingerującym w środowisko, a jednocześnie należy zwrócić uwagę na lepszą odporność tunelu na czynniki atmosferyczne. Ostatecznie takiemu rozwiązaniu nie są straszne nawet intensywne opady czy podmuchy wiatru.

Umowę dotyczącą posadowienia tunelu Dania i Niemcy podpisały już w 2008 roku, następnie do 2013 roku prowadzone były badania terenowe i środowiskowe. W założeniu do prac budowlanych miano przystąpić w 2015 roku, jednak z przyczyn technicznych dotyczących projektu, a także w związku z prowadzonymi protestami ekologów cała inwestycja została przesunięta w czasie.

Na początku 2021 roku swoją część prac budowlanych rozpoczęła Dania. W ostatnich dniach inwestycja ruszyła również po stronie niemieckiej, by ostatecznie obie części tunelu zostały w połowie trasy połączone w całość do 2027 roku.

Duże wyzwanie technologiczne

Jak łatwo się domyślić, budowa zatapianego, podwodnego tunelu jest sporym wyzwaniem technologicznym. Cała konstrukcja ma zostać umiejscowiona w przygotowanym na dnie morza wykopie. Jego głębokość ma sięgać 16 metrów, a szerokość aż 60 metrów. Konstrukcja tunelu będzie składać się z łączonych ze sobą elementów betonowych, każdy ma osiągać wagę blisko 73 tysięcy ton. Części te będą zatapiane i osadzane w fundamentach znajdujących się w wykopie, a następnie łączone ze sobą i stabilizowane.