global Inwestycje Wydarzenia

Między portami w Gdańsku i Odessie powstanie intermodalny korytarz transportowy

Prezydent RP Andrzej Duda zakończył we wtorek wizytę na Ukrainie, w trakcie której, wraz z prezydentem Wołodymyrem Załenskim, zainaugurował forum „Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki” w Odessie. Następnie, w obecności głów obu państw, doszło do podpisania porozumienia o współpracy, między portami w Gdańsku i Odessie, którego celem jest stworzenie nowego, intermodalnego korytarza transportowego, łączącego Bałtyk z Morzem Czarnym. 

Fot. nadesłane

Wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie obfitowała w zdarzenia i ustalenia, które mogą mieć niebagatelny wpływ na stosunki Polski i Ukrainy, a także dała możliwość nowego otwarcia gospodarczego między krajami.

Prezydent RP, mówiąc o współpracy, nawiązał do tworzenia wspólnych projektów infrastrukturalnych, polegających na budowie dróg, mostów, linii kolejowych, portów, czy modernizacji przejść granicznych.

– Bez zorganizowanej, nowoczesnej infrastruktury, nie można myśleć o wzajemnie efektywnej i korzystnej współpracy gospodarczej – podkreślał Andrzej Duda.

Na kanwie słów Prezydenta i zgodnie z celem jego wizyty na Ukrainie, w ramach zainicjowanego wydarzenia pn. „Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki”, odbyły się panele eksperckie. W panelu poświęconym infrastrukturze, jako jeden z prelegentów uczestniczył Wojciech Balczun – pełnomocnik zarządu TRAKCJA S.A.

Prezydent Andrzej Duda wziął także udział w kameralnym spotkaniu z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność na Ukrainie, w którym uczestniczyli także; Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenta. Omówiono główne zagadnienia, dotyczące funkcjonowania firm na Ukrainie. Reprezentujący Grupę Trakcja Wojciech Balczun, przedstawił informacje dotyczące planów spółki TRAKCJA Ukraina, związanych z dalszym, intensywnym rozwojem biznesu, celem zbudowania jednej z wiodących firm na tamtejszym rynku.

Dodaj komentarz