Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Mieszkańcy Olsztyna korzystają z nowych przystanków kolejowych

Mieszkańcy Olsztyna od niedzieli 13 czerwca mogą korzystać z trzech nowych przystanków kolejowych. Dzięki nim atrakcyjniejsze są możliwości podróży w kierunku Elbląga, Morąga, a w przyszłości także do Braniewa. Nowe przystanki na linii Olsztyn Gutkowo – Olsztyn Główny wybudowano z udziałem dofinansowania unijnego z RPO Woj. Warmińsko-Mazurskiego.

Nowe przystanki powstały przy ul. Bałtyckiej (Olsztyn Likusy), ul. Hozjusza (Olsztyn Redykajny), w pobliżu jeziora (Olsztyn Jezioro Ukiel) oraz nieopodal Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Dodatkowy peron wybudowano na przystanku Olsztyn Śródmieście.

Nowe przystanki, to łatwiejsze podróże koleją. Wysokie perony pozwalają wygodnie wsiadać do pociągów. Są ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowano pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwiają bezpieczne przejście także po zmroku.

– Realizujemy projekty, które w całej Polsce zwiększają dostęp do kolei, zapewniają lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz podróże okazjonalne. Udostępnione przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowe przystanki w Olsztynie, to kolejny krok do utworzenia w mieście tzw. kolei aglomeracyjnej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Dzięki inwestycji, przystosowano trasę Olsztyn GłównyOlsztyn Gutkowo do szybszych przejazdów pociągów. Wymieniono tory i sieć trakcyjną. Nowa mijanka na przystanku Olsztyn Likusy zwiększy przepustowość jednotorowej trasy. Dzięki takiemu rozwiązaniu po torach będzie mogło kursować więcej składów.

Przewidziano także budowę tunelu pieszo-rowerowego na ul. Jeziornej. Nowy obiekt zastąpi przejście w poziomie szyn i zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa. Będzie to dogodne dojście na olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” realizowany jest z udziałem środków unijnych z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość prac to ok. 70 mln zł netto.