Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Mieszkańcy Radomia chcą bezpośredniego przyspieszonego połączenia z Łodzią [APEL]

Członkowie Klubu Miłośników Kolei – Kolej na Radom chcą bezpośredniego, przyspieszonego połączenia kolejowego na linii Radom – Łódź. Wystosowali do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka apel o utworzenie relacji Lublin – Radom – ŁódźPoznań/Wrocław. Pod petycją podpisało się już ponad tysiąc osób.

– Obecnie Radom i region nie posiadają bezpośredniego połączenia kolejowego z Łodzią, która, z racji na położenie w centrum kraju, powinna pełnić rolę głównego węzła kolejowego – czytamy w utworzonej petycji. – połączenia między Lublinem a Łodzią odbywają się wydłużoną trasą przez Warszawę, co obniża ich atrakcyjność – dodają twórcy petycji.

 

Dla mieszkańców Radomia zarówno Lublin, jak i Łódź, są najbliższymi dużymi ośrodkami akademickimi, co zwiększa zapotrzebowanie na przewóz pasażerski, aktualnie odbywający się transportem drogowym.

Jak podkreślają twórcy petycji, szacuje się, że koszty zewnętrzne transportu drogowego w Polsce (wypadki, zanieczyszczenie powietrza itp.) wynoszą ponad 20 mld zł rocznie. Ich zdaniem utworzenie wspomnianego połączenia ma szansę zredukować negatywne oddziaływane na środowisko.

– Chcemy, aby powyższe połączenie było całoroczne, codzienne, po co najmniej kilka pociągów dziennie w każdym kierunku oraz czasowo dopasowane do zapotrzebowania pasażerów – apelują do ministra przedstawiciele Klubu Miłośników Kolei – Kolej na Radom oraz podpisani pod petycją. – Postulowana trasa powinna uwzględniać postój na stacjach: Lublin, Nałęczów, Puławy, Pionki, Radom, Przysucha, Drzewica, Tomaszów Mazowiecki, Koluszki, Łódź (Kalisz, Ostrów Wlkp.). Należyta obsługa połączenia, jego regularność i atrakcyjność z pewnością zapewni także wymierną korzyść przewoźnikom kolejowym, o czym może świadczyć obecne zapełnienie połączeń autobusowych i przesiadkowych kolejowych, potencjał demograficzny obszaru oraz duża migracja ludności.