Raport z Polski Tabor

Miliardowa umowa Kolei Śląskich z NEWAG podpisana

Koleje Śląskie podpisały z nowosądeckim producentem taboru – firmą NEWAG – umowę na dostawę nowoczesnych pociągów. Wartość kontraktu to 1,3 mld zł. Do śląskiego przewoźnika trafi łącznie 26 składów z prawem opcji na kolejne cztery pojazdy. NEWAG świadczyć będzie także usługi serwisowe. Pierwszy Impuls wyjedzie na tory 30 czerwca 2026 r.

Koleje Śląskie podpisały miliardową umowę z firmą NEWAG
Koleje Śląskie podpisały miliardową umowę z firmą NEWAG

– Śląskie stawia na kolej. W poniedziałek, w tym samym miejscu, Koleje Śląskie podpisały umowę na rozbudowę zaplecza technicznego za niespełna 48 mln zł. Dzisiaj stroną umowy jest Województwo Śląskie, a zamówione składy będą w komplecie służyć regionalnemu przewoźnikowi i jego pasażerom. Inwestujemy z przekonaniem, że są to dobrze wydane środki. To jest dobry czas dla Kolei Śląskich, świetny dla zrównoważonego transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której już jutro, 1 marca, wystartuje pilotażowo wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Strefy rodzinne w pociągach

Pojazdy, które dostarczy firma NEWAG S.A. będą przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, włącznie z wyposażeniem w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących. Dodatkowo, producent przewiduje stworzenie w składach strefy rodzinnej poprzez zabudowę stolika z motywami edukacyjnymi, grą planszową lub ekranem interaktywnym oraz możliwość przewozu co najmniej 6 rowerów.

 – Dostawa pierwszego EZT wraz z pakietem naprawczym powinna odbyć się nie później   niż do 30 czerwca 2026 roku. Pozostałe 25 sztuk EZT będziemy odbierać po 2 sztuki miesięcznie Dla nas istotne jest też to, że mamy w umowie zapewniony pełny serwis tych składów – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich.

Dodaj komentarz