Inwestycje Wydarzenia

Modernizacja dworca we Władysławowie trwa [WIZUALIZACJE]

Przedwojenny budynek nadmorskiego dworca przechodzi modernizację. Poza obiektem całkowicie zmieni się jego otoczenie. W pierwszej połowie 2023 r. połączenie klasyki i nowoczesności przywita podróżnych.

Wizualizacja za PKP SA
Wizualizacja za PKP SA

Prace rozpoczęły się już jesienią 2021 roku. Do tej pory zrealizowano niezbędne rozbiórki obiektów na terenie placu budowy, a obecnie wykonawca przygotowuje się do uruchomienia dworca tymczasowego. Ponadto, wykonawca prowadzi prace rozbiórkowe w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa sprawi, że wybudowany w latach 1928-29 dworzec odzyska swoje historyczne piękno. Elewacja po renowacji zostanie pomalowana na jasnoszary kolor, poza gzymsami i obramowaniami okien i drzwi, które będą białe, tak jak odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Z utrzymaną w jasnych barwach kolorystyką elewacji kontrastować będzie czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż na wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, zaprojektowano zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisydworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja nocna budynku.

dworzec we Władysławowie to kolejna Inwestycja, którą rozpoczęli kolejarze w województwie pomorskim. Dzięki niej pochodzący z 20-lecia międzywojennego budynek odzyska historyczny blask. Jednocześnie stanie się dworcem nowoczesnym oraz spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. To bardzo istotne, bo przecież oprócz mieszkańców Władysławowa, w sezonie letnim korzystają z niego turyści – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Komfort i funkcjonalność

Metamorfoza wnętrza nie wpłynie na utracenie historycznego charakteru dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych, znajdująca się w centralnej części budynku, połączy w sobie klasycystyczne elementy wystroju z nowoczesnością. Hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni będzie utrzymany w jasnej kolorystyce. Szara posadzka i ściany będą idealnie współgrać z bielą drewnianych boazerii i kolumn oraz sufitu, w który wkomponowano liniowe oświetlenie. W holu podróżni znajdą również ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych będzie klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca będzie przeznaczona na sezonowe kasy biletowe. W północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem.