Wydarzenia

Most Przyjaźni połączy Laos i Tajlandię

Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej umożliwi podróże kolejowe między krajami Azji – Laos i Tajlandią. Budowa zbliża się ku końcowi, a otwarcie mostu kolejowego planuje się już pod koniec 2022 roku.

Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej

Trasa biegnie od Wientianu, stolicy Laos, od stacji kolejowej Thanaleng znajdującej się na granicy z Tajlandią. Jej długość wynosi 7,5 km. Otwarcie połączenia kolejowego między tymi dwoma krajami to zakończenie drugiej fazy projektu. Pierwszą ukończono w 2008 r., kiedy w rezultacie rok później otwarto 3,5-kilometrową trasę przecinającą rzekę Mekong na Moście Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej. Biegła ona z Wientianu do tajlandzkiego Nong Khai.

We wrześniu 2013 roku rozpoczęły się prace nad drugim etapem projektu. Poprowadzono wówczas linię o długości 5,8 km, która biegła w kierunku północnym do nowego terminalu kontenerowego. Z trasy można korzystać od 2017 roku.

Nowo budowana linia kolejowa ma posiadać rozstaw szyn o powierzchni 1000 mm w Tajlandii, a 1435 mm w Thanaleng. Linia połączy Laos z Chinami na północy.

Trasa kolejowa łącząca Laos i Tajlandię zostanie oddana do użytku publicznego pod koniec tego roku, bądź na początku 2023 roku. Prace nad nią trwają od października 2019 roku, a pierwotnie ich zakończenie przewidywano na grudzień 2021. Koszt tego projektu to 235,6 mld kip (ok. 132 mln zł). 30% tej kwoty pozyskano w formie dotacji, zaś 70% zapewniła Agencja Współpracy na rzecz Rozwoju Gospodarczego Krajów Sąsiedzkich (NEDA), udzielając niskooprocentowanej pożyczki.

Dodaj komentarz