Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

MPK Poznań przywróci “Ryjka” na tory Maltanki

Tabor Kolejki Parkowej Maltanka wzbogacił się o kolejne pojazdy – spółka MPK Poznań nabyła Borsiga Bn2t, czyli najstarszy sprawny parowóz w Polsce. To nie koniec dobrych informacji! Poznański przewoźnik stał się także właścicielem legendarnego „Ryjka” – najstarszego w kraju autobusu szynowego. Pozyskanie pojazdów możliwe było dzięki współpracy z Poznańskim Klubem Modelarzy Kolejowych.

Fot. Radomil / Wikimedia Commons

– Wiele lat temu, z myślą o Maltance, klub pozyskał tabor wąskotorowy z całej Polski. Stopniowo, w miarę możliwości remontował go własnymi środkami i przy pomocy firm, które oferowały wsparcie. Nawet pojawiały się wówczas plany utworzenia skansenu wąskotorówek – wspomina Ryszard Pyssa, prezes Zarządu Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. – Jednak z biegiem czasu klub przeprofilował swoją działalność, koncentrując się na modelarstwie i tworzeniu makiet. Ubywało również ludzi, którzy mieli czas i serce, aby poświęcić się taborowi i szukaniu środków na konieczne naprawy.

 

Chętnych do zakupienia historycznego taboru było wielu, jednak PKMK zależało, by tabor pozostał w stolicy Wielkopolski.

– Z tego względu ucieszyła nas możliwość przekazania go spółce MPK Poznań, która nie tylko zadba o prawidłowy stan techniczny, ale też będzie go eksploatowała. Co bardzo ważne, tabor pozostanie ozdobą Maltanki, stanowiąc niezwykłą atrakcję turystyczną dla wszystkich odwiedzających.