Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

MPK Poznań przywróci “Ryjka” na tory Maltanki

Tabor Kolejki Parkowej Maltanka wzbogacił się o kolejne pojazdy – spółka MPK Poznań nabyła Borsiga Bn2t, czyli najstarszy sprawny parowóz w Polsce. To nie koniec dobrych informacji! Poznański przewoźnik stał się także właścicielem legendarnego „Ryjka” – najstarszego w kraju autobusu szynowego. Pozyskanie pojazdów możliwe było dzięki współpracy z Poznańskim Klubem Modelarzy Kolejowych.

Fot. Radomil / Wikimedia Commons

– Wiele lat temu, z myślą o Maltance, klub pozyskał Tabor wąskotorowy z całej Polski. Stopniowo, w miarę możliwości remontował go własnymi środkami i przy pomocy firm, które oferowały wsparcie. Nawet pojawiały się wówczas plany utworzenia skansenu wąskotorówek – wspomina Ryszard Pyssa, prezes Zarządu Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. – Jednak z biegiem czasu klub przeprofilował swoją działalność, koncentrując się na modelarstwie i tworzeniu makiet. Ubywało również ludzi, którzy mieli czas i serce, aby poświęcić się taborowi i szukaniu środków na konieczne naprawy.

 

Chętnych do zakupienia historycznego taboru było wielu, jednak PKMK zależało, by Tabor pozostał w stolicy Wielkopolski.

– Z tego względu ucieszyła nas możliwość przekazania go spółce MPK Poznań, która nie tylko zadba o prawidłowy stan techniczny, ale też będzie go eksploatowała. Co bardzo ważne, Tabor pozostanie ozdobą Maltanki, stanowiąc niezwykłą atrakcję turystyczną dla wszystkich odwiedzających.

 

O historycznej inwestycji mówi także prezes Zarządu MPK Poznań.

– Zarówno PKMK, jak i naszej spółce zależy, aby wąskotorowy Tabor uratować, jako dziedzictwo kolei. Naszą intencją jest, aby pociągi zostały w Poznaniu i nadal mogły cieszyć oczy mieszkańców – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o. o. I dodaje: – Dzięki temu nasze dzieci nie będą oglądały kolejek wąskotorowych wyłącznie w skansenach. Każdy chętny nadal będzie mógł przejechać się wąskotorówką, zobaczyć zmieniający się za oknem krajobraz, wsłuchać w stukot kół oraz dźwięk gwizdawek.