Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

MPK Wrocław kontynuuje #TORYwolucje. Czas na ul. Legnicką i kolejny etap remontu na św. Mikołaja

MPK Wrocław rozpoczyna kolejną ważną inwestycję w ramach #TORYwolucji. Tym razem prace torowe zaplanowano na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z Zachodnią oraz przy przychodni „Dolmed”. W następny etap wejdzie także remont torowiska na ul. Ruskiej i Św. Mikołaja.

MPK Wrocław
Fot. MPK Wrocław

W trakcie prac w ciągu ul. Legnickiej utrzymana zostanie komunikacja tramwajowa, dzięki czemu mieszkańcy osiedli Pilczyce i Leśnica dojadą do centrum bez problemów.

Na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią, nieopodal przystanku „Zachodnia (stacja kolejowa), prace rozpoczną się w sobotę 4 września. Wykonawca wymieni ponad 70 metrów toru pojedynczego. Pojawi się tam także nowa nawierzchnia z prefabrykowanych płyt, co docenią kierowcy samochodów oraz pasażerowie kursujących tamtędy autobusów. Obecna jest już, niestety, bardzo zniszczona.

Na czas prowadzonych prac MPK wprowadzi w tym miejscu wahadłowy ruch tramwajów.

– Staramy się, by mieszkańcy Wrocławia odczuli naszą TORYwolucję przede wszystkim dzięki efektom prowadzonych prac, a nie z powodu utrudnień, z którymi – niestety – czasem musimy się liczyć  – tłumaczy prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Minimalizujemy ich skutki zawsze, kiedy tylko jest taka możliwość. Tak jest i w tym przypadku.

 

Zmiany w komunikacji tramwajowej, związane z tą inwestycją, będą dotyczyły tylko kilku wybranych weekendów (w tym najbliższego, 4-5 września), podczas których torowcy będą instalowali specjalne rozjazdy tymczasowe. Pozwolą one na objechanie remontowanego toru drugą nitką linii, na której ruch z obu kierunków będzie odbywał się wahadłowo. Na czas ich montażu, czyli przez sobotę i niedzielę, linie tramwajowe kursujące ulicą Legnicką będą skrócone do przystanku „Plac Strzegomski (Muzeum Współczesne)”, a dojazd do zachodnich osiedli będzie możliwy trzema zastępczymi liniami autobusowymi, uruchomionymi przez MPK.

MPK Wrocław

W poniedziałek (6 września) rozpoczną się także prace kawałek dalej, na skrzyżowaniu ul. Legnickiej i Bolesławieckiej. Tam MPK Wrocław wymieni zużyte łuki torów, prowadzące do torowiska w ul. Złotoryjskiej.

Ruska i Mikołaja z kolejnym etapem

Zgodnie z harmonogramem posuwają się prace przy remoncie torowiska na ul. Ruskiej i św. Mikołaja. Na ponad ośmiuset metrach toru MPK wymienia podbudowę, szyny i – oczywiście – nawierzchnię. Roboty są skoordynowane m.in. z rozpoczętą wymianą rozjazdów na pl. Jana Pawła II. I tak, jak było przewidziane w planie, wchodzą właśnie w kolejną fazę.

W sobotę (4 września) MPK wkracza z pracami na łuku torów prowadzącym z ulicy Kazimierza Wielkiego w ul. św. Mikołaja. To jedno z tych miejsc, gdzie tory były w najsłabszym stanie, co doprowadzało niekiedy do awarii. Sytuacja jednak zupełnie się odmieni po zakończeniu zadania.

MPK Wrocław

Te prace nie będą się wiązały z dodatkowymi zmianami w komunikacji tramwajowej. Tymczasowo zmieni się za to miejsce zatrzymywania autobusów 132 i 142. Przystanek „Rynek” w stronę Kromera i Karłowic zostanie przeniesiony z torowiska do zatoki, w której stają autobusy „K” zmierzające w stronę ul. Kamieńskiego. W przeciwnym kierunku (w stronę placu Jana Pawła II) autobusy 132 i 142 będą zatrzymywały się na ul. Nowy Świat, przed skrzyżowaniem z ul. św. Mikołaja. Autobusy „K” natomiast wciąż będą zatrzymywały się na torowisku.

Dodaj komentarz