Tramwaje

MPK Wrocław zmieniło oblicze 17 tramwajów Skoda 16T

Modernizacja tramwajów MPK Wrocław trwała niespełna półtora roku. Jej pozytywne efekty odczują tak pasażerowie, jak i motorniczowie. To między innymi klimatyzacja w całym pojeździe, nowoczesny system informacji pasażerskiej, system monitoringu obejmujący cały pojazd czy nowe układy hamulcowe.

Flota tramwajowa MPK Wrocław
Flota tramwajowa MPK Wrocław

W latach 2006 – 07 w zakładach Skody w Pilźnie wyprodukowano dla MPK Wrocław aż 17 niskopodłogowych tramwajów. Przez kilkanaście lat służyły pasażerom, a każdy z nich przejechał ponad pół miliona kilometrów. Remont pojazdów był więc potrzebny. Podjęła się go firma SAATZ.

Rozpoczął się na początku 2021 roku, zakończył w maju 2022 r. W tym czasie zmodernizowane pojazdy sukcesywnie wracały na wrocławskie tory. Teraz widzimy efekty dużego przedsięwzięcia.

– Nasz cel jest prosty: jeszcze większe bezpieczeństwo i lepszy komfort jazdy tak pasażerów, jak i motorniczych, bo przecież jedno z drugim nierozerwalnie się łączy. Stąd, w pojazdach pojawiła się klimatyzacja czy nowy system informacji pasażerskiej. Z kolei same tramwaje są odnowione wizualnie, zyskały nowy design i oświetlenie ledowe – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

 

MPK Wrocław ma świadomość, że dziennie z komunikacji miejskiej korzystają tysiące pasażerów, także tych wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

– Nie zapominamy także, to oczywiste, o pasażerach ze szczególnymi potrzebami. Dlatego, na poręczach tramwajów zauważymy światła, ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym oraz niewidomym. Tablice kierunkowe też są lepiej widoczne. Na zmianach, które wprowadziliśmy skorzystają wszyscy – dodaje prezes MPK Wrocław.