Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Na kolejową mapę wraca stacja Kraków Bonarka [ZDJĘCIA]

Na stacji Kraków Bonarka znów zatrzymują się pociągi. Pasażerowie skorzystać mogą z dwóch nowoczesnych peronów oraz kładki. Inwestycja realizowana była na linii między Krakowem a Skawiną.

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

Na stacji Kraków Bonarka powstały dwa perony o długości 200 oraz 300 metrów. Platformy są wyższe i większe, niż przedtem. Posiadają ścieżki naprowadzające oraz nawierzchnię o zróżnicowanej strukturze i oznakowanie w alfabecie Braille’a.

– Oddanie do ruchu stacji Kraków Bonarka to kolejny krok do uczynienia kolejowego ruchu aglomeracyjnego w Krakowie bardziej drożnym i bardziej komfortowym. Inwestycje rządowe pracują na rzecz pasażerów zarówno w transporcie dalekobieżnym, jak i miejskim. Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu i jej rozbudowa jest jednym z przejawów dbałości o klimat i środowisko – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Wykonawca zbudował także kładkę, łączącą perony oraz ul. Puszkarską i Tischnera. Kładka jest zadaszona, wyposażona w windy i schody.

Konstrukcja jest szersza od podobnych tego typu obiektów. W przyszłości, po wykonaniu przez lokalny samorząd następnego etapu prac, obiekt będzie przedłużony do ul. Łagiewnickiej, a budowa najazdów pozwoli korzystać z niego również rowerzystom.

– Stacja w Bonarce będzie ważnym elementem rozwijającej się krakowskiej kolei aglomeracyjnej. Dzięki projektom realizowanym przez PLK mieszkańcy zyskają nową, szybką i wygodną komunikację – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.