Pasażer

Na linię Toruń – Czernikowo wyjedzie dodatkowa para pociągów

Na linii kolejowej łączącej Toruń z Czernikowem, od grudnia kursować będzie dodatkowa para pociągów. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego oraz gmin: Lubicz, Obrowo i Czernikowo.

Fot. Olek Urbański / Starostwo Powiatowe Toruń
Fot. Olek Urbański / Starostwo Powiatowe Toruń

Dodatkowa para pociągów wyruszy w trasę od 11 grudnia – wraz z wejściem w życie zimowej korekty rozkładu jazdy. Ta kursować będzie od poniedziałku do piątku, na trasie Toruń Główny – Czernikowo.

Z Torunia Głównego pociąg ruszać będzie o godz. 7:12 (przyjazd do Czernikowo ok. godz. 7:50). W drogę powrotną pociąg z Czernikowo wyruszy ok. godz. 7:55 i po 38 minutach dojedzie na dworzec Toruń Główny.

O zwiększenie atrakcyjności komunikacji kolejowej dla mieszkańców gmin we wschodniej części powiatu przez wiele lat starał się Starosta Toruński Marek Olszewski. Po wielu rozmowach m.in. z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydentem Miasta Torunia udało się dojść do porozumienia.

Fot. Olek Urbański / Starostwo Powiatowe w Toruniu
Fot. Olek Urbański / Starostwo Powiatowe w Toruniu

Koszty dodatkowego połączenia

40 procent szacunkowego rocznego kosztu funkcjonowania dodatkowej pary pociągów pokryje samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 60 procent sfinansują wspólnie Powiat Toruński, Gmina Lubicz, Gmina Obrowo, a także Gmina Czernikowo.

To pierwszy w regionie projekt zakładający partycypowanie samorządów w kosztach funkcjonowania komunikacji kolejowej.

– Dziękuję Panu Marszałkowi, bo jego rola jest kluczowa dla całego przedsięwzięcia oraz Panu Prezydentowi i Panom Wójtom. Wspólnie doszliśmy do porozumienia i udało nam się zrealizować projekt, o którym mówimy od wielu lat. Jestem przekonany, że w kolejnych latach doczekamy się przystanków w innych, bardziej dostępnych dla mieszkańców, lokalizacjach. Transport kolejowy jest dla wschodniej tej części powiatu toruńskiego bardzo istotny. Naszym celem jest pięć nowych przystanków i co najmniej 10 par pociągów w ciągu doby. To rzeczywiście mogłoby istotnie poprawić komunikację publiczną – przyznaje Starosta Toruński Marek Olszewski.

 

W uroczystym podpisaniu porozumienia wziął udział także Wicestarosta Toruński Michał Ramlau.

Dodaj komentarz