Inwestycje

Na linii Katowice – Kraków powstają nowe wiadukty

Fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK

PKP PLK oddała do użytku kolejny wiadukt kolejowy na linii Katowice – Kraków. Obiekt jest przedostatnim z budowanych na tej trasie. Docelowo bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy 10 takich budowli.

Dziewiąte z dziesięciu nowych bezkolizyjnych skrzyżowań to wiadukt drogowy w Balinie wzdłuż ul. Ciężkowickiej. Obiekt ma długość 20 m i szerokość 12 m. Korzystać z niego mogą także piesi, bowiem w ramach inwestycji powstał także chodnik.

Przeprawa nad torami zastąpiła dawny przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn. Wiadukt usprawnił także komunikację drogową w mieście i skrócił czas przejazdu z północnej na południową stronę torów, wyeliminując oczekiwanie na przejeździe kolejowo–drogowym.

Inwestycja w Balinie kosztowała 12 mln zł i jest jedną z efektów prac na linii między Jaworznem Szczakową a Trzebinią w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”, którego wartość to ok. 2 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Dofinansowanie unijne wynosi 1,4 mld zł netto.

Czytaj dalej >