Inwestycje Pasażer

Na linii Lublin – Stalowa Wola powstał nowy przystanek

Fot. L. Brylowski / PKP PLK

Od połowy czerwca do użytku oddany zostanie nowy przystanek Zaklików Miasto, na linii kolejowej LublinStalowa Wola. Inwestycja ta ułatwi codzienne podróżowanie i dojazdy do Lasów Janowskich.

Pierwsze pociągi zatrzymają się na nowym przystanku już 14 czerwca. Dzięki niemu poprawi się komfort podróży w kierunku Lublina i Stalowej Woli. W ubiegłym roku zaś modernizację przeszła stacja Zaklików w północnej części miasta.

Przystanek Zaklików Miasto zlokalizowany został w rejonie ul. Ptasiej i Słubickiego. Do dyspozycji pasażerów oddane zostaną ławki i wiaty. Ustawiono także gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz tablice z nazwą stacji. Peron ma jasne oświetlenie i czytelne oznakowanie. Wybudowano pochylnię dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz nowe chodniki ze ścieżkami naprowadzającymi.

Zaklików Miasto to końcowy etap modernizacji linii z Lublina do Stalowej Woli Rozwadowa. Podróżni korzystają z 20 zmodernizowanych i wygodnych stacji i przystanków, m.in. w Stalowej Woli, Zaklikowie, Kraśniku i Lublinie, w tym jednego nowego – Stalowa Wola Charzewice. Wszystkie obiekty zapewniają dogodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony są dobrze oświetlone i wyposażone w ławki i wiaty. Przygotowano czytelne oznakowanie oraz informację pasażerską.

W ramach modernizacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymieniły 117 km torów oraz zamontowały 74 rozjazdy kolejowe. Pociągi kursują szybciej m.in. po odnowionych mostach na rzekach San i Sanna. Na całej trasie Stalowa Wola Rozwadów – Lublin sprawne prowadzenie pociągów umożliwiają uruchomione nowe komputerowe urządzenia m.in. w Lokalnym Centrum Sterowania (LCS) w Szastarce. Projekt rozszerzono też o budowę Lokalnego Centrum Sterowania, przebudowę nastawni oraz wymianę 12 rozjazdów na stacji Stalowa Wola Rozwadów. Obecnie widać prace torowe na stacji Stalowa Wola Rozwadów oraz remont przejazdów kolejowo-drogowych w Stalowej Woli. Wykonawca kończy także prace przy elektryfikacji linii.

Wartość projektu „Prace na liniach kolejowych 68, 565 na odcinku LublinStalowa Wola Rozwadów” to 447,2 mln zł netto, dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) to 336,9 mln zł. Więcej

informacji o projekcie na stronie www.plk-polskawschodnia.pl.

Dodaj komentarz