Inwestycje

Na linii Toruń Wschodni – Chełmża powstanie nowy przystanek kolejowy

Stacja Chełmża (fot. PKP PLK)

Na linii kolejowej z dworca Toruń Wschodni do stacji Chełmża zbudowany zostanie nowy przystanekToruń Mokre, kolejne trzy będą zmodernizowane. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie inwestycji. Koszt prac to blisko 140 mln zł netto. Prace dofinansowane będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zakończenie zadania planowane jest w 2022 r.

Zmodernizowane perony powstaną w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim oraz w Grzywnie. Dzięki pochylniom zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Będą nowe wiaty, ławki, energooszczędne oświetlenie, wymienione zostanie oznakowanie.

Na zrewitalizowanym odcinku linii nr 207 zostanie zbudowany nowy przystanek Toruń Mokre, który poprawi dostęp do kolei w północnych dzielnicach miasta. Zmieni się lokalizacja przystanku w Ostaszewie Toruńskim, który zostanie przeniesiony o około 700 metrów bliżej centrum wsi, co poprawi dostęp podróżnych do kolei.

W ramach modernizacji wymienionych zostanie prawie 19 km torów. Powstanie także 16 nowych rozjazdów. Przepustowość na linii zwiększą dwa dodatkowe tory – w Łysomicach oraz przed stacją Toruń Wschodni.

Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h, zamiast obecnej średniej prędkości 90 km/h, a pociągi towarowe przyśpieszą do 80 km/h, zamiast obecnych 40 km/h.

– Poziom bezpieczeństwa na linii zwiększy wymiana i modernizacja urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Nowa nawierzchnia i urządzenia na 14 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych zapewnią sprawne i bezpieczne przekraczanie torów przez kierowców i pieszych – informuje Przemysław Zieliński z Zespołu Prasowego PKP PLK. – Przebudowa obejmie też 15 przepustów.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z firmą PORR S.A. umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych dla zadania pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża”. Zadanie warte 139 186 991,85 zł netto zostanie zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020. Dofinansowanie wynosi 85 proc.

Źródło: PKP PLK

Dodaj komentarz