Inwestycje Raport z Polski

Na Podkarpaciu powstanie 14 nowych przystanków

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają dostęp do kolei na Podkarpaciu. Efektem inwestycji będzie 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Prace ruszyły właśnie na nowym przystanku Rzeszów Dworzysko, na linii Rzeszów – Dębica.

PKP Polskie Linie Kolejowe
Fot. Tomasz Duch / PKP PLK

Nowym przystanek Rzeszów Dworzysko ma mieć dwa perony, dwie windy przy wyjściach, wiaty, ławki oraz tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Stąd szybciej dojechać będzie można do centrum stolicy Podkarpacia oraz miejscowości położonych na trasie do Dębicy i Przeworska.

Nowy przystanek Rzeszów Dworzysko ma być gotowy w pierwszym kwartale 2023 r.

Prace inwestycyjne rozpoczęły się w listopadzie. Zabezpieczana będzie sieć trakcyjna oraz tor. Jeszcze w tym roku przewidziano roboty przy peronie i przejściu podziemnym. Ruch pociągów będzie się odbywał po sąsiednim torze.

Jakie zmiany czekają na pasażerów?

W dniach 8 listopada – 11 grudnia dla trzech pociągów przewoźnika POLREGIO przewidziano zastępczą komunikacje autobusową. Busy kursować będą na odcinku Rzeszów Główny – Trzciana lub Rzeszów Główny Sędziszów Małopolski.

Szczegółowe informacje są dostępne w rozkładzie jazdy na https://portalpasazera.pl.

14 nowych przystanków zwiększy możliwości podróży w aglomeracji i do lotniska

Na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei – oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają pięć nowych przystanków – w tym w stolicy województwa będą Rzeszów Galeria i Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, a na linii Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa. W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna. Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego.

PLK wybudują blisko 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie nowy przystanek Park technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 299 593 495,93 zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA. Współfinansowanie jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka; Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem.

Dodaj komentarz