Wydarzenia

Na poznańskiej Maltance trwają Dni Pary

Na poznańskiej Maltance w weekend 12-13 września odbywają się Dni Pary. Miłośnicy pojazdów szynowych będą mogli przejechać się parowozem Lowa wypożyczonym od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu.

Fot. Jacek Jackowski / MPK Poznań

W weekend na Maltance kursować będzie parowóz Lowa, wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Najpierw wykorzystywano go w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim.  Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, następnie trafił do skansenu, aż wreszcie zajęli się nim miłośnicy z Białośliwia. W ubiegłym roku wrócił na tory.

Lowa zawitała do Poznania dwa tygodnie temu. W weekend – 12 i 13 września – Lowa zastąpi w ruchu Borsiga (planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później). W dniach 26 i 27 września znów oba pociągi będą prowadzone trakcją parową.

– Przypominamy, że kolejka Maltanka będzie kursować do końca września, jak do tej pory – w dni robocze co godzinę, a w weekendy co pół godziny – od 10.00 do 19.00 – informują organizatorzy wydarzenia.