Wydarzenia

Na poznańskiej Maltance trwają Dni Pary

Na poznańskiej Maltance w weekend 12-13 września odbywają się Dni Pary. Miłośnicy pojazdów szynowych będą mogli przejechać się parowozem Lowa wypożyczonym od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu.

Fot. Jacek Jackowski / MPK Poznań

W weekend na Maltance kursować będzie parowóz Lowa, wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Najpierw wykorzystywano go w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim.  Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, następnie trafił do skansenu, aż wreszcie zajęli się nim miłośnicy z Białośliwia. W ubiegłym roku wrócił na tory.

Lowa zawitała do Poznania dwa tygodnie temu. W weekend – 12 i 13 września – Lowa zastąpi w ruchu Borsiga (planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później). W dniach 26 i 27 września znów oba pociągi będą prowadzone trakcją parową.

– Przypominamy, że kolejka Maltanka będzie kursować do końca września, jak do tej pory – w dni robocze co godzinę, a w weekendy co pół godziny – od 10.00 do 19.00 – informują organizatorzy wydarzenia.

 

Do końca września funkcjonować będą także weekendowe linie turystyczne: tramwajowa linia 0 i autobusowa linia 100.

Na linii 0 w najbliższą sobotę będzie kursował GT8. Jednym z pasażerów będzie Bartek, który ujął wszystkich, gdy podczas ubiegłorocznego pożegnania jednokierunkowych „helmutów” napisał list:

– Bardzo proszę, aby tramwaje o nazwie Helmut dalej jeździły, dlatego, że są legendarne i fajne. Można siedzieć razem z mamą lub tatą, bo mają podwójne siedzenia – czytamy.

 

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania zapowiedział już wtedy, że „helmuty” nie znikają z miasta.

– Część z nich będzie jeździć na linii turystycznej 0, obsługiwanej przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych (…) Zapraszam Bartka wraz z Jego rodzicami do wspólnego przejazdu – mówił..

 

W niedzielę na linii 0 kursował będzie skład N+ND. Na linii 100 w sobotę będzie można przejechać się Jelczem PR110 oraz Jelczem M11 i Ikarusem 280.17, które przyjechały do nas z Wrocławia. W niedzielę pasażerów wozić będą: Jelcz PR110 oraz Ikarus 280.26 i wrocławski Ikarus 280.17.

Źródło: MPK Poznań

Dodaj komentarz