Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Na trasę Kraków Bonarka – Bielsko-Biała wracają pociągi

Wracają pociągi z Bialska-Białej do Krakowa. Z przejazdów skorzystamy już od niedzieli 7 listopada. Na podróżnych w Barwałdzie Średnim czeka nowy peron – zbudowany w dogodniejszej lokalizacji. Inwestycja na linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała kosztuje 129 mln zł.

Fot. Sebastian Stanek / PKP PLK

Realizowane prace pozwolą od 7 listopada uruchomić bezpośrednie połączenia kolejowe między stacją Kraków Bonarka i Bielsko-Biała, bez potrzeby korzystania z autobusowej komunikacji zastępczej.

W Barwałdzie Średnim oddany do użytku będzie nowy peron. Wykonawcy inwestycji kończą tam także pierwszą fazę robót przy budowie mijanki. Przebudowano m.in. tor wraz z siecią trakcyjną. Wkrótce powstanie drugi tor mijanki, obok którego również znajdował się będzie peron.

Kontynuowane będą roboty związane z montażem wiat, ławek, tablic informacyjnych.

Przystanek w nowym miejscu – docelowo z dwoma peronami, zwiększy dostępność i zapewni lepszą obsługę pasażerów. Na przystanku przewidziano wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz oznakowanie. Perony będą dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Mijanka usprawni przejazdy na jednotorowej trasie

Mijanka w Barwałdzie Średnim, to dodatkowy tor o długości blisko 1 km. Takie rozwiązanie stworzy warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała. Zwiększy się przepustowość linii – przewoźnicy zyskają możliwość do uruchamiania dodatkowych połączeń z Krakowa na Podbeskidzie.