Raport z Polski Wydarzenia

Nadajniki GPS i kamery przy torach. Minister Kamiński potwierdza zatrzymanie rosyjskich szpiegów

Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Kamiński potwierdził wcześniejsze doniesienia o aresztowaniu osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. ABW zatrzymała nie sześć, jak wcześniej informowaliśmy, a dziewięć osób związanych z procederem m.in. monitorowania kluczowych linii kolejowych w Polsce.

Szczegóły zatrzymania przekazał na konferencji prasowej minister Mariusz Kamiński (fot. KPRM)
Szczegóły zatrzymania przekazał na konferencji prasowej minister Mariusz Kamiński (fot. KPRM)

Jak poinformował minister Kamiński, podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce. Mieli przygotować akty dywersji, które zlecił rosyjski wywiad.

Wszyscy zatrzymani to cudzoziemcy „zza wschodniej granicy”. Według informacji ABW, mężczyźni prowadzili monitoring tras kolejowych. Ich zadaniem było rozpoznanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem, kierowanym na Ukrainę. Docelowo mieli sparaliżować dostawy sprzętu, broni i pomocy dla naszego wschodniego sąsiada.

Zarzuty szpiegostwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało sześć osób. Wobec kolejnych trzech prokuratura prowadzi czynności, weryfikujące ich udział w procederze.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny i nadajniki GPS zamontowane na transportach z pomocą dla Kijowa.

Działania zatrzymanych osób finansować miały rosyjskie służby specjalne.

Dodaj komentarz