Przewozy towarowe Raport z Polski Wydarzenia

Najcięższy pociąg intermodalny w Polsce dojechał do Gdańska

Z Euroterminalu Sławków do Gdańska Portu Północnego dotarł najcięższy pociąg intermodalny w Polsce. Przejazd zorganizowały spółki z Grupy PKP Cargo wraz z globalnym operatorem logistycznym A.P. Møller – Mærsk A/S.

Za przygotowanie i obsługę transportu odpowiadały PKP Cargo S.A. i PKP Cargo CONNECT. Skład został załadowany na terenie Euroterminalu Sławków w piątek 5 marca i przed północą wyruszył w kierunku Pomorza do Gdańska Portu Północnego (DCT), gdzie ładunek trafił na kontenerowiec Maersk.

pociąg transportował towary na platformach 90 TEU – 90 kontenerów o długości 20’ – o całkowitej masie 3 335,73 ton. W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono, zazwyczaj ich masa jest znacznie niższa – poniżej 2000 ton. Do realizacji przewozu o tak dużej masie konieczne było zaangażowanie dodatkowych zasobów Grupy PKP Cargo, a także trzeba było uzyskać specjalne zgody od PKP Polskich Linii Kolejowych na Przejazd pociągu na niektórych odcinkach trasy.

– Dzięki zaangażowaniu wielu stron, zrealizowaliśmy transport intermodalny, który zostawił o 5-9 proc. mniejszy ślad węglowy niż miałoby to miejsce w przypadku nadań uniwersalnych – informuje PKP Cargo.