Tramwaje

Najdłuższy mural w Bydgoszczy gotowy!

W niecały miesiąc powstał najdłuższy mural w Bydgoszczy. Artyści tworzyli go na ul. Kujawskiej. Zużyli łącznie 500 litrów farby. Malowidło podziwiać będzie można z okien tramwaju od 6 grudnia.

Fot. bydgoszcz.pl

Prace przy nowym muralu na murach oporowych na ul. Kujawskiej rozpoczęły się w październiku. Tworzyli go m.in. autorzy projektu – Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć, gdańszczanka Małgorzata Okrój, a także dwie bydgoszczanki, Agata Kucharska i Magdalena Gapińska. Na całość pracy zużyto ok. 500 litrów najwyższej jakości profesjonalnej farby. Mural został zabezpieczony powłoką antygraffiti. Efekt końcowy ocenił plastyk miejski, Marek Iwiński.

– Wyszło to ciekawie, wbrew negatywnym opiniom, które pojawiały się wcześniej – mówi. – Jest to zupełnie coś nowego w przestrzeni Bydgoszczy. Nawiązuje do infrastruktury drogowej poprzez dynamikę i rytmy. Szarości pojawiające się w tle są subtelne i harmonijne. Kolory pojawiają się jedynie w elementach kulistych, a linie i pasy tworzą dynamikę. Wygląda to lepiej niż na projekcie.

Projekt zakładał dynamikę oraz futurystyczną iluzję form. Według komisji była to jedyna propozycja, która wpasowała się we wcześniejsze założenia.

 

Mural jest artystycznym dopełnieniem nowoczesnego rozwiązania urbanistycznego w postaci murów oporowych linii tramwajowej, których łączna długość wynosi 440 metrów. Jest to najdłuższy mural w Bydgoszczy. Widziany będzie jedynie z okien jadących tamtędy tramwajów, a te pojadą Kujawską już 6 grudnia.

Wykonawca udziela 5-letniej gwarancji na trwałość wykonanej pracy.

Fot. bydgoszcz.pl

Dodaj komentarz