Tabor

NEWAG dostarczy kolejny pojazd metra do bułgarskiej Sofii

NEWAG rozpoczął transport 21. pociągu metra do Sofii – stolicy Bułgarii, zamówionego przez spółkę Metropolitan EAD. Zamówienie realizowane jest przez konsorcjum “SIMETRO” (Siemens Mobility GmbH Austria w Wiedniu, Siemens Mobility EOOD w Sofii, NEWAG).

Fot. NEWAG S.A.

Pojazd, który jedzie do Sofii, jest pierwszym w tzw. opcji do umowy. Tę zawarto 28 września 2015 r. Konsorcjum zobowiązało się dostarczyć spółce Metropolitan EAD 20 trójczłonowych pojazdów. W styczniu 2019 r. zamawiający skorzystał z prawa opcji i zamówił dodatkowo 10 pojazdów.

Inspiro charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną, niskimi kosztami eksploatacji, a także nowoczesnym designem i rozwiązaniami poprawiającymi komfort podróżowania. W pojazdach Inspiro dla Sofii są również zamontowane odbieraki prądu na dachu, pozwalające na pracę w innym systemie zasilania.
Tranzyt pojazdu odbywa się na zasadach transportu specjalistycznego, ponad gabarytowego. Oznacza to między innymi, że musi on odbywać się w godzinach nocnych oraz w specjalnym konwoju innych samochodów – pilotów, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się na drogach. Ze względu na duże gabaryty pojazd metra został podzielony na człony, a ich transport odbędzie się z wykorzystaniem trzech samochodów ciężarowych. Każdy z nich został również odpowiednio zabezpieczony na czas przejazdu. Trasa, która zostanie pokonana wynosi ponad 1100 km oraz odbywa się przez Słowację, Węgry, Serbię aż do stolicy Bułgarii.

Na skutek skorzystania z prawa opcji szacowana wartość prac przypadających na NEWAG w ramach całego przedmiotu umowy wynosi blisko 110 mln BGN.

Dodaj komentarz