Raport z Polski Tabor Wydarzenia

NEWAG wyprodukuje dla PKP Intercity nowoczesne lokomotywy wielosystemowe

PKP Intercity podpisało kontrakt na 10 lokomotyw wielosystemowych z opcją na kolejne 5 sztuk. Pojazdy trafią do przewoźnika za 18 miesięcy. 

Maciej Małecki, Sekretarz Stanu Ministerstwo Aktywów Państwowych.

– To kolejny bardzo ważny dzień dla polskiej kolei – mówił Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Dzisiaj nasz narodowy przewoźnik kolejowy zawarł umowę na potężny kontrakt z firmą NEWAG. Ta umowa w pełnej zawartości to blisko 400 mln zł. To są pieniądze, które popłyną do polskiej firmy po to, by polscy i europejscy pasażerowie mogli podróżować komfortowo. Kolej jest oczkiem w głowie polskiego rządu. Chcemy kolei bezpiecznej, niezawodnej, komfortowej i punktualnej.

 

Lokomotywy, które trafią do PKP Intercity będą mogły osiągać prędkość powyżej 200 km/h, o czym mówił Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Unowocześniamy polską kolej. Ta inwestycja to odpowiedź na programy infrastrukturalne, dotyczące infrastruktury liniowej – podkreślał Bittel. – Bardzo się cieszę, że możemy dziś świętować ten wielki sukces – podpisanie kontraktu między PKP Intercity a firmą NEWAG S.A.

 

W konferencji prasowej uczestniczył dziś także Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

– Pewnie kilka, a na pewno kilkanaście lat temu nikt z nas nie marzył, że przyjdzie taki dzień jak dzisiejszy – mówił Krzysztof Mamiński. – Dzień, w którym nie będziemy skazani na wybieranie tego, co proponuje nam Europa, a będziemy mogli oczekiwać najnowszych usług i najnowszego taboru produkowanego w Polsce. To przełomowy moment w myśleniu o rozwoju polskiej kolei.

 

O terminowości dostaw mówił Prezes Zarządu Newag S.A.

– W słowniku NEWAGU nie ma takiego słowa, jak „spóźnienie” – podkreślał Zbigniew Konieczek. – Pojazdy zostaną dostarczone w terminie. Lokomotywy pracować będą na terenie sześciu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii i Węgier. Będziemy starać się o homologację dla każdego z tych krajów. Dziękuję za zaufanie – NEWAG zawsze słowa dotrzymuje – wszystko będzie w terminie i odpowiedniej jakości.

 

O możliwościach nowoczesnych lokomotyw mówił Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Nowe lokomotywy wielosystemowe podbiją Europę – podkreślał. – Dając możliwość wjazdu naszych pojazdów do innych krajów Europy pokażemy, że potrafimy łączyć, współtworzyć europejską kolej.

 

Uroczyste podpisanie kontraktu odbyło się na Olszynce Grochowskiej – w sercu polskiej kolei.

– To miejsce jest świadkiem ważnej dla PKP Intercity historii – mówił Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity. – Dziś taką chwilą jest podpisanie umowy na nowoczesne lokomotywy. Będą to pierwsze lokomotywy wielosystemowe, wyprodukowane przez polskiego producenta. Warto ten moment zapamiętać. Kontrakt jest o tyle ważny, że to nie tylko rozwój PKP Intercity, ale także rozwój polskiej gospodarki. To ogromny krok, jeżeli chodzi o rozwój polskiej technologii kolejowej. Dzięki tym lokomotywom możemy ruszyć z konkurencją z innymi przewoźnikami.

Dodaj komentarz