Tabor

NEWAG z ogromnym kontraktem dla francuskiej firmy! Z Nowego Sącza wyjedzie nawet 80 lokomotyw

NEWAG podpisał umowę z francuskim Akiem na dostawę 30 lokomotyw z opcją na domówienie kolejnych 50 elektrowozów. Szacunkowa wartość całego kontraktu opiewa na kwotę prawie pół miliarda euro.

Mat. Newag

Akiem (firma specjalizująca się wynajmem pojazdów szynowych) podpisał dzisiaj umowę z Newagiem na dostawę 30 lokomotyw elektrycznych Dragon 2 z opcją na kolejne 50 jednostek. W ramach podstawowego kontraktu, Newag wyprodukuje 10 lokomotyw wielosystemowych E6MST z dopuszczeniem do eksploatacji w Polsce, Czechach i Słowacji oraz 20 lokomotyw jednosystemowych z homologacją wyłącznie na terytorium Polski. Kontrakt to także utrzymanie pojazdów przez okres 8 lat od daty dostawy poszczególnej jednostki.

Jesteśmy bardzo zadowoleni za faktu, że jeden z największych podmiotów ROSCO w Europie wybrał naszą platformę sześcioosiowych elektrycznych lokomotyw towarowych Dragon 2 składając największe wartościowo zamówienie na nasze pojazdy w historii naszej firmy. Z prawdziwą przyjemnością witamy Akiem w gronie naszych strategicznych klientów. Wierzymy, że niezawodne lokomotywy tej platformy spełnią oczekiwania biznesowe klientów firmy Akiem z Europy Środkowej – powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu Newag S.A.

Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025-2027. Zamawiający będzie mógł zdecydować o skorzystaniu z prawa opcji do dnia 31 grudnia 2025 roku.

Szacowana wartość podstawy umowy wynosi 164 075 000 euro netto, na którą składa się wynagrodzenie za dostawę lokomotyw w łącznej kwocie 128 100 000 euro netto oraz kwota 35 976 000 euro netto, stanowiąca szacunkowe wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług utrzymania.

Lokomotywy Dragon-2, utrzymywane przez Newag, umożliwią naszym środkowoeuropejskim klientom rozwój nowych usług kolejowych przewozów towarowych, w których cięższe pociągi będą kursować z większymi prędkościami i zapewnią najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa. Natomiast moduły dojazdowe 0.5 MW HVO ready przyspieszą przejście z diesla na bardziej ekologiczną trakcję elektryczną w przypadku eksploatacji na trasach częściowo zelektryfikowanych. Jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem współpracy z Newagiem i możliwością zaoferowania nowych możliwości naszym klientom w Europie Środkowej – powiedział Fabien Rochefort, CEO Akiem.

W przypadku skorzystania z prawa opcji, wartość całego kontraktu może wzrosnąć aż do kwoty 445 536 000 euro netto.

 

Dodaj komentarz