Tramwaje

Niebieski tramwaj z godną patronką [ZDJĘCIA]

Marii Koterbskiej, która w słowach piosenki „Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto…” rozsławiała tramwaje ze stolicy Dolnego Śląska, została patronką pierwszego „niebieskiego” pojazdu Moderus Gamma 2. Jak zaznacza przewoźnik – to pierwszy z nowych pojazdów MPK Wrocław, który uzyskał swojego patrona – ale na pewno nie ostatni.

Fot. MPK Wrocław
Fot. MPK Wrocław

Nadanie imienia Marii Koterbskiej jednemu z najnowszych niebieskich tramwajów miało bardzo uroczysty charakter. W Zajezdni Tramwajowej „Borek” pojawili się przedstawiciele samorządu Wrocławia i Bielska-Białej, skąd pochodziła artystka. Obecny był również syn piosenkarki Roman Frankl, a słynną „Wrocławską piosenkę”, którą wykonywała pani Maria, zaśpiewały dzieci z chóru Sportowej Szkoły Podstawowej nr 72 im. Władka Zarembowicza we Wrocławiu.

Imię wokalistki znalazło się na boku pojazdu o numerze 3301, który stacjonuje na co dzień właśnie na Borku. Wewnątrz tramwaju można zapoznać się z jej życiorysem, wydrukowanym na specjalnie przygotowanych w tym celu planszach. Tramwaj będzie kursował na różnych liniach – w tym na 17, której trasa najbardziej odpowiada treści piosenki: „przez Sępolno, Zalesie i Krzyki”.

– To wspaniały dzień. Jestem dumny, szczęśliwy i przede wszystkim bardzo wzruszony – mówił Roman Frankl, syn artystki, tuż po odsłonięciu jej imienia na burcie nowego Moderusa. – Jestem przekonany, że moja mama jest dziś tutaj z nami. Jak ją znam, siedzi na dachu tramwaju.

 

Decyzja o nadaniu imienia

Decyzja o tym, by pierwszy z nowych niskopodłogowych tramwajów nosił imię Marii Koterbskiej zapadła rok temu. Było to tuż po śmierci wybitnej piosenkarki.

– Ta uroczystość to początek spłaty długu wobec poprzednich pokoleń i tych ludzi oraz instytucji, którym bardzo dużo zawdzięczamy jako wrocławianie – stwierdził prezes wrocławskiego MPK Krzysztof Balawejder. – Piosenka, którą wykonywała pani Maria, stała się dla nas swego rodzaju hymnem. To ona rozsławiła nasze niebieskie tramwaje i sprawiła, że ten kolor jest dziś dla nas taki ważny.

 

Sława Marii Koterbskiej i „Wrocławskiej piosenki” przekroczyła nawet granicę… globu.

– Piosenka pani Marii była pierwszym polskim utworem, który wybrzmiał w przestrzeni kosmicznej. Było to na statku Sojuz 30 w 1978 roku – opowiadał przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik. – A od dziś pomnikiem Marii Koterbskiej będzie najnowocześniejszy tramwaj w taborze wrocławskiego MPK.

 

Z artystką współpracował przed laty wrocławski satyryk i samorządowiec Jerzy Skoczylas.

– Przez prawie cztery lata byłem konferansjerem koncertów pani Marii Koterbskiej. Była to ogromna przyjemność i wielki zaszczyt współpracować z taką osobowością. Chwała za to, że tak wielka artystka otrzymała taki przepiękny, i w dodatku ruchomy, przedmiot pożądania. To piękny dzień – mówił Skoczylas.

 

W ten sposób narodziła się nowa wrocławska tradycja. Każdy z nowych tramwajów, który przybędzie do Wrocławia, będzie miał swojego patrona – jedną z wybitnych osobistości związanych z miastem. Uhonorowani w ten sposób mogą zostać nie tylko ludzie kultury, ale także zasłużone dla Wrocławia postacie ze świata sportu, biznesu czy społecznicy, którzy poświęcili życie miastu i jego mieszkańcom. Wiadomo już, że kolejną osobą, której nazwisko znajdzie się na niebieskim tramwaju, będzie słynny wrocławski koszykarz Adam Wójcik.

Dodaj komentarz