Tramwaje Wydarzenia

Niemcy: we wtorek ruszy strajk ostrzegawczy w transporcie publicznym

Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft wezwał do ogólnokrajowego strajku ostrzegawczego w transporcie publicznym. Protesty mają się odbyć we wtorek 29 września.

Tramwaj na Alexanderplatz w Berlinie (Fot. Michał Ciechowski / Raport Kolejowy)

O strajkach w krótkim komunikacie poinformował portal berliner-zeitung.de. W związku z działaniami pasażerowie spodziewać się mogą ogromnych zakłóceń w kursowaniu tramwajów, autobusów, metra, a także pociągów regionalnych.

Powodem strajków ma być brak porozumienia między związkowcami a zrzeszeniem komunalnych pracodawców VKA ws. negocjacji wynagrodzeń i ulg.

Verdi domaga się dla 87 tys. zatrudnionych m.in. 30 dni urlopu lub specjalnych świadczeń oraz nowych zasad wsparcia dla młodych kadr.

Jak powiedziała wiceszefowa Verdi, Christine Behle, po 20 latach oszczędności kosztem pracowników doszliśmy do granic wytrzymałości. Dodała także, że strajkiem ostrzegawczym chcą dać wyraźny sygnał do zmian.

– To, że pracodawcy nie są gotowi nawet do negocjacji, jest szydzeniem z pracowników i torpeduje każde staranie o osiągnięcie zmian w mobilności – dodała Behle.

Związek zawodowy Verdi domaga się wynegocjowania ogólnokrajowej umowy zbiorowej. Swoje starania prowadzi od początku 2020 r. Chce także regulacji nierówności obowiązującym w krajach związkowych.

Komunalni pracodawcy opowiedzieli się przeciwko negocjacjom.