Tabor

Nowe ELFy 2 dla Kolei Dolnośląskich dostarczy bydgoska PESA

Bydgoska Pesa dostarczy do Kolei Dolnośląskich pięć nowych 5-członowych EZT. ELFy 2 pojawią się na dolnośląskich torach za dwa lata. Wartość podpisanego we wtorek 29 września kontraktu to 145 mln zł.

Fot. materiały prasowe

Oficjalne podpisanie umowy odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Zakup nowych pociągów to, obok systematycznego przejmowania linii kolejowych przez dolnośląski samorząd, kolejny krok na drodze do zwiększenia dostępu do nowoczesnego i ekologicznego transportu.

– Mocno stawiamy na kolej, bo to transport szybki, bezpieczny, ale również ekologiczny. Przejmowanie kolejnych tras kolejowych i zakup nowych pociągów to ważne elementy naszej strategii rozwoju kolejowego transportu pasażerskiego. Chcemy zapewnić do niego dostęp wszędzie tam, gdzie to jest możliwe i temu będą służyć nowe pociągi naszego przewoźnika – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Wartość zamówionych w PESA Bydgoszcz pociągów to 145 milionów złotych. Przewoźnik sfinansuje je częściowo wkładem własnym, pozyskanym z kredytu inwestycyjnego, a część środkami unijnymi w ramach umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Nowe pociągi pojawią się na dolnośląskich torach za 22 miesiące. Przez okres trwałości projektu dedykowane będą do obsługi Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego i realizować połączenia na dwóch liniach: Oleśnica – Wrocław Główny – Siechnice – Jelcz-Laskowice oraz Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz-Laskowice.

– Cieszymy się, że do parku Kolei Dolnośląskich trafią kolejne nowoczesne pociągi. PESA i jej produkty ma swoje miejsce w krótkiej historii spółki i jestem przekonany, że Elf 2 zapisze w niej kolejny, znakomity rozdział – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.  – Jako przewoźnik regionalny traktujemy każdy swój ruch inwestycyjny jako inwestycję na rzecz województwa i jego mieszkańców. W spółce przygotowujemy już plany operacyjne obsługi linii przejmowanych przez UMWD, szukamy również źródeł finansowania na 20 kolejnych Elfów 2, które możemy zamówić z opcji – zapewnia Stawikowski.

– Koleje Dolnośląskie to jeden z symboli sukcesu przewozów regionalnych w Polsce. Jesteśmy dumni z tego, że Pesa, dzięki dostarczanym pojazdom, może być częścią tego sukcesu. Elfy2, które dostarczymy KD, to nowoczesne, dobrze zaprojektowane pojazdy, które będą wyprodukowane w oparciu o nasze najlepsze doświadczenia i innowacyjne rozwiązania. Jestem przekonany, że pasażerowie, jak i  obsługa pociągów, będą z nich zadowoleni. Ta umowa to wspaniałe, jubileuszowe zwieńczenie 15-lecia współpracy Pesa z dolnośląskimi kolejami „– podsumowuje Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa Bydgoszcz SA.

 

Zamówione przez Samorząd Dolnego Śląska Elfy2 to pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, dedykowane do ruchu regionalnego z prędkością maksymalną do 160 km/h. Mają ponad 90 metrów długości, 286 miejsc siedzących, a w sumie mogą jednocześnie przewieźć prawie 500 pasażerów.

ELf2 spełniają najnowsze normy TSI, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wszystkim podróżnym gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy. Były zaprojektowane z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Stąd przestronne, klimatyzowane wnętrze, czy interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą.

Elfy2 posiadają też nowoczesne systemy dynamicznej informacji pasażerskiej czy emisji reklam, zewnętrzny i wewnętrzny monitoring oraz systemy diagnostyki on line pozwalające na bieżące śledzenie pracy podzespołów pojazdu.

Na pojeździe został zabudowany system ETCS poziomu drugiego /baseline w wersji 3.4.0/ umożliwiający sterowanie ruchem z wykorzystaniem cyfrowej, dwukierunkowej transmisji radiowej.

Pesa dostarczyła do tej pory prawie 200 elektrycznych zespołów trakcyjnym, w tym 42 Elfy2, czyli enty najnowszej generacji produkowane w Bydgoszczy. W tej chwili spółka realizuje produkcję Elfów2 dla Kolei Wielkopolskich i Małopolskich.

Reklama